Haber Detay

E140 Klorofil gıda katkı maddesi nedir?

1.8.2013 20:18:52

E140 Klorofil gıda katkı maddesi nedir?

E140 gıda katkı maddesi nedir? E140 katkı maddesinin kaynağı nedir? E140 katkısının fonksiyon ve özellikleri nelerdir? E140 hangi ürünlerde kullanılıyor? E140 katkısının kabul edilebilir günlük alım miktarı ne kadardır? E140 katkısının İslam dini açısından sakıncası var mı? E140 helal mi haram mı? E140 yenir mi yenmez mi?.Günümüzde endüstrinin gelişmesi, besinlerin üretim ve tüketim ilişkileri gıda katkı maddelerinin kullanımını teknolojik bir zorunluluk olarak ortaya koymaktadır.Ev dışında çalışanların artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, besin hazırlama için kısıtlı zaman kalması veya besinleri pratik bir şekilde hazırlama isteği yarı-hazır veya ticari olarak tamamen hazırlanmış olan besin üretimini teşvik etmiş, bu da gıda katkı maddelerinin kullanımını kaçınılmaz kılmıştır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Gıda Katkı Maddeleri'ni "gıdanın üretilmesi, tasnifi, işlenmesi, hazırlanması, ambalajlanması, taşınması, depolanması sırasında gıda maddesinin tat, koku, görünüş, yapı ve diğer niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen değişikliklere engel olmak ve düzeltmek amacıyla kullanılan maddelerdir" şeklinde tanımlanmaktadır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde çeşitli amaçlarla kullanılan 300 civarında katkı maddesi yer almaktadır. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde, besin etiketinde içindekiler kısmında besine katılmış olan katkı maddesinin fonksiyonu ile birlikte adı veya E kodunun yazılması zorunludur.

Gıda katkılarının riskleri ve yararları değerlendirildiğinde unutulmamalıdır ki; mikroorganizma kontaminasyonu ile oluşan gıda zehirlenmeleri, katkı maddelerinin etkisiyle tetiklenen astım atakları ve ürtiker vakalarından binlerce kez daha fazladır. Çok az sayıdaki kişi gıda katkılarına hassas olduğundan; bu kişilerin gıda etiketlerini okuyarak, bunlardan sakınmaları en iyi önlemdir.

E140: Klorofil

CI 75810, Doğal Yeşil 3, Klorofil A, Magnezyum Klorofil

Kaynağı :
Bütün bitkilerde ve alglerde mevcut olan doğal yeşil renk. Ticari olarak ısırgan, çim ve yoncadan ekstrakte edilir.

Fonksiyon ve Özellikleri :
Yeşil, suda çözünen gıda renklendiricisi.

Ürünler:

Birçok ürün.

Kabul edilebilir günlük alım miktarı :
Belirlenmemiştir.

Yan etkileri :
Bilinen yan etkisi yoktur.

Kullanımındaki sınırlamalar :
Yoktur; E140 bütün din grupları, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar tarafından tüketilebilir.