Haber Detay

E322 Lesitin gıda katkı maddesi nedir?

29.7.2013 07:53:31

E322 Lesitin gıda katkı maddesi nedir?

E322 gıda katkı maddesi nedir? E322 katkı maddesinin kaynağı nedir? E322 katkısının fonksiyon ve özellikleri nelerdir? E322 hangi ürünlerde kullanılıyor? E322 katkısının kabul edilebilir günlük alım miktarı ne kadardır? E322 katkısının İslam dini açısından sakıncası var mı? E322 helal mi haram mı? E322 yenir mi yenmez mi?.Günümüzde endüstrinin gelişmesi, besinlerin üretim ve tüketim ilişkileri gıda katkı maddelerinin kullanımını teknolojik bir zorunluluk olarak ortaya koymaktadır.Ev dışında çalışanların artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, besin hazırlama için kısıtlı zaman kalması veya besinleri pratik bir şekilde hazırlama isteği yarı-hazır veya ticari olarak tamamen hazırlanmış olan besin üretimini teşvik etmiş, bu da gıda katkı maddelerinin kullanımını kaçınılmaz kılmıştır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Gıda Katkı Maddeleri'ni "gıdanın üretilmesi, tasnifi, işlenmesi, hazırlanması, ambalajlanması, taşınması, depolanması sırasında gıda maddesinin tat, koku, görünüş, yapı ve diğer niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen değişikliklere engel olmak ve düzeltmek amacıyla kullanılan maddelerdir" şeklinde tanımlanmaktadır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde çeşitli amaçlarla kullanılan 300 civarında katkı maddesi yer almaktadır. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde, besin etiketinde içindekiler kısmında besine katılmış olan katkı maddesinin fonksiyonu ile birlikte adı veya E kodunun yazılması zorunludur.

Gıda katkılarının riskleri ve yararları değerlendirildiğinde unutulmamalıdır ki; mikroorganizma kontaminasyonu ile oluşan gıda zehirlenmeleri, katkı maddelerinin etkisiyle tetiklenen astım atakları ve ürtiker vakalarından binlerce kez daha fazladır. Çok az sayıdaki kişi gıda katkılarına hassas olduğundan; bu kişilerin gıda etiketlerini okuyarak, bunlardan sakınmaları en iyi önlemdir.

E322 Lesitin

E322 (i) Kısmi hidrolize edilmiş lesitin
Fosfatilkolin


Kaynağı:
Lesitin, her canlı organizmada bulunan, bütün hücrelerdeki hücre duvarlarının parçası olan, bir grup bileşiği ifade eder. Lesitin ticari olarak (temelde) soyadan veya yumurta sarısından izole edilir. Bu iki ürünün (kaynaklar) kimyasal yapısı farklıdır ve bu durum uygulamaları belirler.

Fonksiyon ve Özellikleri:
Su ile bitkisel/hayvansal yağ karışımlarında, emülgatör ve stabilizör . Çikolatayı yumuşatmakta kullanılır.

Ürünler:
Geniş ürün kapsamı .

Kabul edilebilir günlük alım miktarı:
Limit yok.

Yan etkileri:
Lesitin, vücut hücrelerinin normal bir bileşenidir ve yan etki olmaksızın, vücut tarafından parçalanarak kullanılır.

Kullanımındaki sınırlamalar:
E322, bütün din grupları, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar tarafından tüketilebilir. Soyaya veya yumurtaya alerjisi olan insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olmaz.