Haber Detay

E340 Potasyum fosfatlar gıda katkı maddesi nedir?

1.8.2013 09:06:09

E340 Potasyum fosfatlar gıda katkı maddesi nedir?

E340 gıda katkı maddesi nedir? E340 katkı maddesinin kaynağı nedir? E340 katkısının fonksiyon ve özellikleri nelerdir? E340 hangi ürünlerde kullanılıyor? E340 katkısının kabul edilebilir günlük alım miktarı ne kadardır? E340 katkısının İslam dini açısından sakıncası var mı? E340 helal mi haram mı? E340 yenir mi yenmez mi?.Günümüzde endüstrinin gelişmesi, besinlerin üretim ve tüketim ilişkileri gıda katkı maddelerinin kullanımını teknolojik bir zorunluluk olarak ortaya koymaktadır.Ev dışında çalışanların artması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, besin hazırlama için kısıtlı zaman kalması veya besinleri pratik bir şekilde hazırlama isteği yarı-hazır veya ticari olarak tamamen hazırlanmış olan besin üretimini teşvik etmiş, bu da gıda katkı maddelerinin kullanımını kaçınılmaz kılmıştır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Gıda Katkı Maddeleri'ni "gıdanın üretilmesi, tasnifi, işlenmesi, hazırlanması, ambalajlanması, taşınması, depolanması sırasında gıda maddesinin tat, koku, görünüş, yapı ve diğer niteliklerini korumak, düzeltmek veya istenmeyen değişikliklere engel olmak ve düzeltmek amacıyla kullanılan maddelerdir" şeklinde tanımlanmaktadır.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde çeşitli amaçlarla kullanılan 300 civarında katkı maddesi yer almaktadır. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde, besin etiketinde içindekiler kısmında besine katılmış olan katkı maddesinin fonksiyonu ile birlikte adı veya E kodunun yazılması zorunludur.

Gıda katkılarının riskleri ve yararları değerlendirildiğinde unutulmamalıdır ki; mikroorganizma kontaminasyonu ile oluşan gıda zehirlenmeleri, katkı maddelerinin etkisiyle tetiklenen astım atakları ve ürtiker vakalarından binlerce kez daha fazladır. Çok az sayıdaki kişi gıda katkılarına hassas olduğundan; bu kişilerin gıda etiketlerini okuyarak, bunlardan sakınmaları en iyi önlemdir.

E340 Potasyum fosfatlar


E340 (i) Monopotasyum dihidrojen fosfat
E340 (ii) Dipotasyum monohidrojen fosfat
E340 (iii) Tripotasyum fosfat
Kaynağı:

Fosforik asidin potasyum tuzu. Vücudun normal öğesi. Ticari olarak, US'de madenden üretilen fosforik asitten üretilir.

Fonksiyon ve özellikleri:

Potasyum fosfat, asit düzenleyici ve şelat ajanıdır (metal iyonlarını bağlamak için kullanılır). Kurumadan korur ve toz ürünlerde topaklaşmadan koruduğu gibi asit stabilizörü olarak kullanılır. Antioksidan aktiviteyi arttırır.

Ürünler:
Birçok farklı ürün.

Kabul edilebilir günlük alım miktarı:

Vücut ağırlığı üzerinden 70 mg/kg.

Yan etkileri:
Fosfatar, normalde vücuda alınması zorunlu tuzlardır. Kalsiyumu kolayca bağladığından, kalsiyum yetersizliğini göz önüne alarak kullanımı kısıtlandı . Yan etkisi yoktur.

Kullanımındaki sınırlamalar:

Fosforik asit ve fosfatlar, bütün din grupları, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar tarafından tüketilebilir. Hayvan kemikleri temelde fosfattan yapılmasın rağmen ticari olarak fosfat kemikten yapılmaz.