Haber Detay

Bosna'da helal gıda ve gelişmeleri

2.8.2013 08:45:18

Bosna'da helal gıda ve gelişmeleri

BOSNA'DA HELAL GIDA.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Biraz da Balkanlara bakalım. Bosna Hersek'te 2006 yılından bu yana yeterlilikleri karşılayan gıda şirketlerine Helal Gıda Sertifikası veriliyor. Bu güne kadar 35 firmanın sertifika sahibi olduğu ülke farklı dinler barındırdığından Müslüman nüfus için gıda ürünleri üzerinde helal gıda ibaresi görmek oldukça önemli.

Bosna Hersek geçtiğimiz yıl En Helal Tatil Destinasyonları'ndan biri seçildi. Her yıl bu listeyi hazırlayan bir kuruluş tarafından Bosna İslam Konferansı Örgütü Üyesi olmayan ülkeler arasında Müslümanların en rahat tatil yapabileceği ülke seçildi. Ülkeye bu unvanı kazandıran kriterlerden biri de gıda ürünlerinin Helal Gıda Standartları'na uyup uymadığıydı. Bosna Hersek'te Helal Gıda Standartları 2005 yılında uygulanmaya başlandı. 2006 yılında 6 firma ilk kez Helal Gıda Sertifikası aldı. Helal Gıda Sertifikası verme yetkisi Helal Sertifika Ajansı'na ait. Ajans bugüne kadar Balkanlar'da 79, Bosna Hersek'te ise 35 firmaya Helal Gıda Sertifikası vermiş.

Saray Bosna nüfusu yalnızca Müslümanlardan oluşmadığından Müslüman nüfusun özellikle marketlerden alışveriş yaparken dikkatli olması gerekiyor. Genellikle domuz eti ürünleri diğer et ürünlerinden farklı raflarda satılıyor ama bu ayrımı yapmayan marketlerde helal gıda amblemi belirleyici oluyor.

Helal Gıda Ajansı Direktörü Amir Sakıç: Bosna Hersek gibi farklı dinler barındıran ülkelerde helal gıda ibaresine sahip olmak çok daha önemli. Çünkü bu standartlara sahip olmayan ülkelerde aynı oranda piyasada bulunuyor. Ama Bosna Hersek'te uzun yıllara dayanan bir alışkanlık da var. Bu resmi standartlardan önce de insanlar Müslümanların alışkanlıklarına da saygı gösteriyorlardı. Bu hoş görü ve saygı hep vardı. Ama artık Uluslararası Standartlar getirildi. Müslüman olmayan firma sahipleri de bu sertifika için başvuruyor. Çünkü halkın büyük bölümü helal gıda ibaresini görmek istiyor.

Sertifikalar beş yıl önce dağıtılmaya başlanmış ama helal gıda ibaresinin ürünlerin ambalajına basılmasına henüz bir kaç ay önce başlanmış. Helal Gıda Ajansı verilerine göre Bosnalıların %75'i gıda ürünlerinin üzerinde bu ibareyi görmek istiyor. %1.7'lik kesimse bu ibareden rahatsız olduğunu söylüyor. Saray Bosna'da henüz yalnızca bir restoran Helal Gıda Sertifikası almış. Gıda şirketlerinin başvurularıysa oldukça fazla.

Helal Gıda Ajansı Direktörü Amir Sakıç: Bize bir gıda şirketi başvuruda bulunduğunda çok sıkı bir incelemeden geçiyor. Firmayla 3 yıllık sözleşmeler imzalanıyor ve rutin sağlık kontrollerinden üç kat daha detaylı kontroller uygulanıyor. Kimi zaman habersiz kontroller düzenliyoruz. Hammaddenin tamamı ve tüm üretim aşamaları kontrolden geçiriliyor. Bıçaklar dâhil helal olmayan gıda üretiminde kullanılan hiç bir araç gerecin helal gıda üretiminde kullanılmasına izin vermiyoruz.

Bosna Hersek'te Helal Gıda Sertifikası alan gıda şirketlerinin sayısı günden güne artıyor. Sertifika özellikle Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Müslümanlar için büyük önem arz ediyor.