Haber Detay

ÇAYKUR 'helal gıda' sertifikası için başvurusunu yaptı

30.7.2013 22:22:53

ÇAYKUR 'helal gıda' sertifikası için başvurusunu yaptı

Türkiye’nin en büyük çay işletmelerinden birisi olan ÇAYKUR, helal gıda sertifikası alma adını gerekli olan çalışmaları başlattı.

Konuya dair bir açıklama gerçekleştiren ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu; “Son zamanlarda tanıtım ve reklâma gerekli olan ilgiyi göstermeye başladık. Bu sayede ihracattaki hedeflerimizi tutturmayı planlıyoruz” dedi.

”Türkiye’de yetişen çay dünya ülkeleri arasında üzerine kar yağan tek çay olma özelliğini taşıyor” diyen Sütlüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu sebeple de Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen çay, organik yapıya en yakın çaydır. Kar sayesinde çayımızda haşere üreyemiyor. Bu nedenle de zirai anlamda ilaçlamaya gerek duymuyoruz. İşte biz de bu konuyu dünya ülkelerine anlatmak için çalışıyoruz. İslam ülkelerine de çay ihracatı gerçekleştirme gibi bir niyetimiz var. Bilindiği gibi artık neredeyse İslam ülkelerinin tamamı ürün ithal ederken helal gıda belgesi istiyor. Biz de eğer ihracat yapacaksak bu belgeyi mutlak suretle almak zorundayız. Helal gıda pazarı günden güne büyüme kaydediyor. Bunları da göz önünde bulundurarak belge için çalışmalarımızı başlattık. Sertifikayı alarak bu yöndeki eksikliğimizi de gidermiş olacağız”