Haber Detay

Çaykur helal sertifikası aldı

30.7.2013 21:03:00

Çaykur helal sertifikası aldı

Murat Ongun: Sayın Sütlüoğlu bir kaç gün evvel helal sertifikası aldınız, neden buna ihtiyaç duydunuz? İhracattaki ülke gamı mı genişledi daha çok? Orta Doğu ülkelerine mi aktı? Nede kullanacaksınız biraz onu dinleyelim.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

.

İmdat Sütlüoğlu: Şimdi başta da söylediğimiz gibi dış pazarlara açılma noktasında yoğun bir çalışmamız var, seyahatlerimiz oluyor, görüşmelerimiz oluyor. Gittiğimiz ülkelerde özellikle Uzak Doğu'daki Müslümanlar her üründe helal sertifikası arıyorlar, çayda bunu arıyorlar. Helal sertifikası olmayan ürünü almıyorlar. Bu çok önemli ayrıca diğer batı ülkelerinde yaşayan örneğin Amerika'da, Avrupa'da yaşayan Müslümanlar da oralarda helal sertifikası arıyorlar. Biz aranan bir sertifikayı, zaten çayımız helaldi orada bir sıkıntımız da yoktu. Bu sertifikayı aldık aynı zamanda kalite güvenlik belgesi olan HACCP belgesini de aldık. Yani iki önemli belgeyi aldık. Halkımız için hayırlı olsun diyorum. Biz bu şekilde dış pazarlarda daha rahat hareket edebileceğiz. Yani bu bizden isten bir şeydi.

Murat Ongun: Henüz önemli bir ihracat yapıyor muyuz çay konusunda?

İmdat Sütlüoğlu: Şuanda 2300 Ton seviyesinde ihracatımız var, yani büyük bir rakam değil.

Murat Ongun: Ağırlıklı olarak hangi ülkeler?

İmdat Sütlüoğlu: Ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleridir. Almanya ağırlıklı olmak üzere Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere gibi Avrupa ülkeleri. Amerika'ya ihracatımız var, Arjantin'e var, Çin'e var, Kore'ye var, Singapur'a var yani bir çok ülkeye ihracatımız var. İşte Türki Cumhuriyetleri, Orta Asya Cumhuriyetleri'ne var, Rusya'ya var.