Haber Detay

Çin’de helal gıda pazarı

30.7.2013 21:04:06

Çin’de helal gıda pazarı

Dünya ülkelerine bakıldığında helal gıda üretimi ve sertifikası zamanla önemini artırmaya devam ediyor.

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin’de ise bu konuda başlatılan çalışma, hızla genişletiliyor. Bu kalabalık nüfusun içerisinde milyonlarla ifade edilen Müslümanlar da yaşıyor. Çin onlar için ülkenin dört bir yanında helal et bulabilecekleri satış alanları inşa ediyor.

Çin bir yandan bunları yaparken bir yandan da Müslümanların yaşam koşullarını daha iyi duruma getirmek için bur takım gelişmelere imza atıyor. Bu konunun tartışılması için ise konferans ve paneller düzenleniyor. Çin’deki helal gıda ihtiyacı ise gün geçtikçe fazlalaşmaya devam ediyor. Ülkenin her yanındaki helal kesim yapan işletmeler talebi karşılamak için kesim sayısını artırıyorlar. Çin Müslümanlar için birçok yeniliğe de imza atıyor. Örneğin bir üniversitede 10 ya da daha fazla Müslüman öğrenci eğitim görüyorsa o okula helal gıda taleplerini karşılayacak birimler açılıyor. Ama bu yasa kreş ve diğer eğitim birimlerinde geçerli olmadığı için tüm alanları içerisine alan ihtiyaçları karşılamada bir hayli zorlanıyor. Çin’de hizmet veren İslami birlikler ise helal gıda sattığını ya da ürettiğini söyleyen birimleri denetliyor. Bu denetlemeden olumlu sonuç çıkar ise firmalara helal gıda belgesi veriliyor.

Çin Din İşleri İdaresi İslam Bölümü Başkan Yardımcısı Ma Cin bu yılın ilk yarısında konuya ilişkin yaptığı açıklamada helal gıda satışlarına yönelik bir standart getirmeyi amaçladıklarını belirtmişti. Çin’de son verilere göre yaklaşık 30 milyon Müslüman yaşamaya devam ediyor. Genelde Çin’in kuzeyinde ve iç bölgelerde yaşamayı tercih eden Müslümanlar, ekonomik nedenlerden dolayı son yıllarda kıyı şeridine yayılmaya başladı. Bu nedenle de kıyı şeridinde de helal gıdaları üretecek tesis ihtiyacı baş gösterdi. Çin hükümeti de bu ihtiyaca cevap verebilmek için çalışmalarını başlatmış durumda.

Çin Devlet Etnik İşler Komisyonu basın bürosu yetkilisi Yang Çıng de konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunmuş, etnik grupların yaşam şartlarının iyileştirilmesi için adımlar atıldığını ifade etmişti. Çıng, Kıyı kesimlere kayan Müslümanlar için de ayrı bir çalışma yapılacağını sözlerine eklemişti.

PAZARDAKİ RAKAMLAR AKIL ALMAZ

Çin İslam Federasyonu’nun yaptığı araştırmaya göre uluslararası piyasada 2,1 trilyon ABD doları civarında bir helal gıda pazarı mevcut. Müslüman olmamasına karşın birçok dükle de pazara göz dikmiş durumda. Fuarlara katılan bu ülkeler lobi faaliyetleri yapmaktan da geri kalmıyor. Yine yapılan araştırmaya göre mevcut pazar, yüzde 20 daha büyüyecek. Çin için durum ise hemen hemen aynı. Çin’deki ihtiyaç da yüzde on civarlarında artacak.

Çin’in 2006 verilerine göre helal gıda ticaret hacmi 2,1 milyar dolar seviyelerindeydi. Yapılan ihracat ise 100 milyon Amerikan doları dolaylarında devam ediyordu.

Çin’de helal endüstrisi genelde kuzeybatı, kuzeydoğu, Hınan, Guangdong eyaletleri ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde konuşlanmış durumda. Ancak bu tesislerden tüm ülkeye helal gıda ürünleri dağıtımı gerçekleştiriliyor. Helal ürün kavramı Çin ile Arap ülkeler arasında yeni birlikteliklerin kurulmasına da neden oluyor. Bu sayede iki tarafın da ticaret hacmi artmaya devam ediyor.

FUAR HER YIL DAHA DA BÜYÜYOR

Çin’de ilk kez 2007 yılında bir de helal gıda fuarı gerçekleşti. Sonraki yıllarda ise Müslüman ülkelerin fuara katılımı artarak devam etti. Fuar ise 2007 yılından buyana gördüğü ilgi karşısında her geçen gün biraz daha büyüdü. “Helal gıda ve ürünlerin üretimi ve denetimi kurulu” da çalışmalarını başka bir kanattan sürdürmeye devam ediyor. Konu ile ilgili kursların açılması da gündemde.