Haber Detay

Çin'de helal gıda ve gelişmeleri

2.8.2013 08:45:16

Çin'de helal gıda ve gelişmeleri

ÇİN'DE HELAL GIDA.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Dünya genelinde helal gıda üretimi ve sertifikası her geçen gün önem kazanırken Çin genelinde uzun yıllardır sürdürülen uygulamanın genişletilmesi için de projeler üretiliyor. Fuarlar düzenleniyor. Son olarak Çin'in Nikşa eyaletinde düzenlenen Çin Arap DevletiForm'unda da helal gıda uygulaması ön plana çıktı.

Dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alan Çin helal gıda pazarına son derece önem veriyor. Ülke genelinde uzun yıllardır sürdürülen uygulamanın genişletilmesi için hazırlıklar sürüyor. Çin'de yaşayan milyonlarca Müslüman için Çin'in hemen hemen her bölgesinde helal et temin edebilecek üretim ve satış tesisleri bulunuyor. Çin 2011 yılının başında Müslümanların şartlarını iyileştirmek için çalışmalar planlamaya başlamış ve bu konu Milli Konferans'ta da konuşulmuştu. Çin helal gıda pazarındaki ısrarını düzenlediği çeşitli fuarlarla da destekliyor. Son olarak Çin'in Nikşa eyaletinde gerçekleşen İkinci Çin Arap Devletleri Form'unun ana günden maddesi helal gıda olarak belirlenmişti. Forma katılan Arap delegelerin yanı sıra fuarda Malezya, Endonezya ve Pakistan gibi diğer Müslüman ülkelerden gelen iş adamları da yer aldı.

-Ben aslen Mısırlıyım. Ama uzun yıllar Çin'de yaşadım. Şimdi bu fuarda Mısır'ı temsil ediyor olmak beni çok mutlu ediyor. Çünkü kültürler arası bu buluşmadan hem Arap delegeler hem de Huey halkı çok memnun. Araplar Çin'in bu bölgesini çok iyi tanımıyor. Bu yüzden buraya gelip camileri ve Müslüman Çinlileri görünce ilk önce çok şaşırıyorlar. Aynı şekilde Huey halkı için de hoş bir fırsat. Onlar da bu vesile ile kendilerini yakın hissettikleri Müslüman halkla bağlantı kurma fırsatı elde ediyor.

Bu fuar en başta helal gıda olmak üzere Çin'in tüm İslami ürünlerini yurt dışına tanıtabilmesi için önemli bir platform sağladı. Yerel makamlara göre Nikşa'daki 2milyar dolarlık helal gıda ve eşya ürünleri sektöründe 10.000'e yakın firma çalışıyor. Dünya çapında çeşitli pazarlara dâhil olabilmek için Nikşa’da bulunan Helal Gıda Tastiklendirme Merkezi Arap Form'unda imzalanan anlaşmayla Suudi Arabistan, Mısır ve Katar tarafından tanındı. Böylelikle fuarda amaçlandığı gibi Nikşa firmalarının Müslüman pazarlarına girmesi kolaylaştırılmış oldu.

2011 Uluslararası Nikşa Fuar'ında özellikle de Orta Doğu ve İslam ülkelerinden katılımcılar bulunuyor. Bu fuar kapsamında özellikle de İslami ürünlerin ticareti ve ülkeler arası kültürel değişim amaçlanıyor. Bu kapsamda Çin hükümeti Nikşa eyaletini tüm dünyaya açmak ve kalkındırmak istiyor.

Fuar alanında Arap delegelerle kaynaşan Huey Müslümanları ilk kez bu kadar geniş bir Müslüman misafir kadrosunu şehirlerinde ağırlamanın heyecanını yaşıyor. Aynı şekilde Müslüman yabancılar da Çin'in pek az bilinen Müslüman yüzüyle karşılaşarak hoş bir sürpriz yaşıyor. Bu pazardan nasibini almak isteyen bir diğer gurupsa şüphesiz Çin yan bölgesinden gelen Uygur Türkleri. Üstelik fuarda pazarladıkları bazı mallar da Türkiye'den. Ekonomi ve ticaret konusunda tüm dünya çapında hızla yayılan Çin için Orta Doğu ve Müslüman ülkeleri de stratejik bir önem taşıyor. Bu ülkelere ulaşmanın en pratik yolu olarak da kendi Müslüman halkını ve pazarını kullanıyor.