Haber Detay

Çocuklarda helal-haram ayrımı

4.8.2013 05:47:31

Çocuklarda helal-haram ayrımı

Müslümanlık dini kazanılan paranın içerisinde alın teri olmasını ister.

Yani helal kelimesine vurgu yapar. Müslüman esnanın yediği de inancımıza göre helal olmak zorundadır. Konuya dair önemli düşünce ve görüşleri bulunan Prof. Dr. Hüseyin Peker, çocuklara helal olanın öğretilmesinin önemine vurgu yapıyor. “Para kazanayım da nasıl kazanırsam kazanayım” görüşünü benimseyen ebeveynlerin çocuklarına helal kavramına asla öğretemeyeceğinin altını çizen Peker sözlerini şöyle sürdürüyor; “Eğer çocuğa helali öğretecekseniz öncelikle örnek olmalısınız. Helal yemeli harama el değmemelisiniz. Kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim kulları helal ve temiz olan ürünleri yemeleri konusunda uyarıyor.

Mümin olan birisi Kur’an’ın söylediklerini dikkate alarak helal yönden kazanç sağlamak için bir çaba içerisine girmeli. Yeni para kazanmak için her yolu mubah saymaz ve haram olana bulaşmaz. İşte bu tavrıyla da çocuklarına örnek olması gerekir. Çünkü insanın ahlaki gelişiminde ailenin rolü çok önemlidir. Ne yazık ki aileler bu duruma dikkat etmeyince çocuk da ileriki yaşamında helal ve haram kavramlarını gözetmeden yaşamını sürdürüyor. Çeşitli şans oyunlarını denemek, çocukların yanında ‘kupon’ olarak tabir edilen kağıtları doldurmak oradan para kazanınca rahatlıkla yemek ya da kazanamayınca üzüntü belirtisi göstermek çocuk üzerinde olumsuz etki yapıyor ve onun helal olmadığını kavrayamıyor.

Ebeveynler hareketlerine, konuşmalarına, hatta mimiklerine çok dikkat etmelidir. Çünkü çocuklar tüm bunlardan olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmektedir. Örneği evde baba içki kullanıyor ya da kumar oynuyorsa çocuğunda zamanla bu alışkanlıkları kazanması yüksek bir ihtimaldir. Çocuk küçük yaştan itibaren helal ve haram konularında eğitilmelidir. Çocuklarınıza, çalışarak kazanmanın önemini mutlaka anlatın.

ÇOCUK EĞİTİMİNE BİR ÖNRNEK

Çocuk: Anne ben ileride zengin olacağım. Ebeveyn: Oğlum çok para kazanmanın önemi hiç yok. Önemli olan ise az da olsa kazanılan parayı hak ederek, helal yoldan kazanmak.

Çocuk: O ne demek?

Ebeveyn: Ne iş yaparsan yap işini doğru dürüst yapmalısın, işte olduğun süre içerisinde sadece işinle uğraşmalısın bu şekilde kazandığın parayı hak etmiş olursun. .

Çocuk: Öğretmenimiz zilin çalmasının ardından sınıfa girerek ders anlatmaya başlıyor.

Ebeveyn: Bak işte örnek alınacak bir davranış; öğretmenin parasını helal yönden kazanıyor demektir.

Çocuk: bir adama piyangodan çok para vurdu, artık çalışmasına gerek kalmadı değil mi? yok.

Ebeveyn: Bu para doğru bir yöntemle kazanılmamış. Onun için de bu paranın hayrı olmaz. İnsanoğlu mutlaka çalışmalıdır.