Haber Detay

Dana eti ve özellikleri

4.8.2013 05:32:05

Dana eti ve özellikleri

Türkiye’de de çokça tüketilen dana eti bilindiği gibi sığırların etidir.FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Dana eti ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de en fazla tercih edilen et türüdür. Ancak birçok Ortadoğu ülkesinde ise koyun etinin tüketimi daha yaygındır. Bunun dışında Hindistan’da ise inek ırkları kutsal sayıldığı için kesilmesi ve yenilmesi yasaktır.

DANA ETİNİN PARÇALARI

Dananın gerdan ve but kısmı diğer kısımlara göre biraz daha serttir. Bunun nedeni de her iki tarafın da daha fazla hareket etmesidir. Bu kısmın dışında kalan etler daha yumuşak bir özellik gösterir. Bu kısımlar fiyat olarak da farklılık gösterir. Dana kasaplık hayvan olarak şu kısımlara ayrılmıştır; Kontrfile, bonfile, nuar, kontrnuar, sokum, tranç, yumurta, antrikot, Bodigo, döş, pençeta, kürek, gerdan

Bu parçalar arasında yer alan bazı kısımlar hareketli olduğu için diğerlerine göre biraz daha serttir. Bu kısımlar ise, gerdan, pençeta, döş ve kürektir.

DANA ETİNİN HAZIRLANMASI 

Dana eti genel itibariyle tüm kasaplar tarafından 4 farklı biçimde hazırlanıyor;

Kıyma: Dana eti ya elle ya da makine ile ince olarak çekilir ve bu çekilmenin ardından kıyma meydana gelir.

Parça Et: (kuşbaşı): Dana eti küçük parçalar olarak küp biçiminde kesilerek parçalara ayrılır. Bu işlemin ardından kuşbaşı meydana gelir.

Biftek: Dana eti 1ila 3 santimetre kalınlığında ve 10 ila 20 santimetre uzunluğunda kesilir. Bu işlemin ardından et ağır bir aletle kısa bir süre dövülür ve biftek hazır hale gelir.

Rosto: Dana eti fırında pişirilmek için büyük parçalar halinde hazırlanırsa bu hazırlanmış ete rosto adı verilir. Dana eti ile birçok yemek pişirilir. Bu yemekler ise şöyle sıralanabilir; Haşlama et, kızartma, köfte veya döner, şiş kebap biftek, tas kebabı, kıymalı yemekler etli sebze yemekleri, sebzeli türlüler.