Haber Detay

DİTİB helal gıdayı araştırıyor

3.8.2013 23:39:46

DİTİB helal gıdayı araştırıyor

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nce 2009 yılında Almanya’nın Köln şehrinde açılışı gerçekleştirilen Din ve Toplum Araştırmalar Merkezi (FOREGE), Avrupa ülkelerinde hayatlarını sürdüren Müslüman insanların yaşadığı sorunları ortadan kaldırabilmek için çalışma başlattı.

Geçtiğimiz aylarda İslam din dersi ve Almanya’ya imam yerleştirilmesi için bir takım çalışmalara imza atan kuruluş şimdi de helal gıda ve helal gıda sertifikası ile ilgili yeni bir çalışma başlattı.

FOREGE helal gıda ile çalışmalara başladıktan sonra kurumun kendi helal gıda sertifikasını çıkaracağı yönünde birçok söz çıkmış, net bir bilgi edinilememişti. FOREGE basın ve halkla ilişkiler sorumlusu Carolin Konermann, ise yaptığı açıklama ile konuya son noktayı koydu. Özellikye Avrupa’da yaşayan Müslümanların helal gıda konusunda sorunlar yaşadığını ifade eden Konermann, konu ile ilgili bir araştırma başlattıklarını belirtti.

1. Avrupa Helal Konferansı’nın da Almanya’da yapıldığına ve bu konferansın ardından helal gıda konusunun daha dikkat çekici bir noktaya geldiğine de dikkat Çeken Konermann “Devamlı bir şekilde DİTİB'in kendi hazırladığı 'Helal Sertifikası'nı vereceği söyleniyor. Ancak işin azlı şöyle; DİTİB, FOREGE'ye, 'Helal' gıda ile ilgili teolojik ve biyolojik soruların cevaplanabileceği farklı bir araştırma yapması için siparişte bulundu. Araştırmanın nedeni ise helal ürünler ve helal sertifika konusunda bir güvensizlik ortamının bulunması” dedi.

Almanya'da bulunan ve gıda sektöründe faaliyet gösteren firmaların nasıl bir üretim yaptığının ne yazık ki bilinmediğini de belirten Konermann, sertifika veren kuruluşların da hangi ölçütleri uyguladığının ve hangi kurallara göre sertifika verdiğinin net olmadığını sözlerine ekledi. “Helal gıda sertifikaları arasında çok büyük farklar var” diyen Konermann sözlerini şöyle sürdürdü; “Böyle olunca da bir güvensizlik oluşuyor. Bizim başlattığımız araştırma 2011 başı itibari ile sonuçlanacak. Araştırmanın sonuçlanmasının ardından da helal gıda ve helal gıda sertifikası konusundaki tüm sorulara cevap verebileceğimizi düşünüyoruz. Araştırma konusunda bilgi vermek gerekirse şunları söyleyebilirim; Teolojik konular araştırmanın içerisinde yer alıyor. Örnek vermek gerekirse kesemden önce hayvanın hangi şartlarda uyuşturulduğu gibi konular var. Bunun dışında biyolojik açıdan konu değerlendirilmeye alınıyor. Bu da hayvanların koruma altına alınması bakımından önem taşıyor. Bir de şu anda var olan sertifikalarla ilgili bilgileri araştırmamız içerecek.
DİTİB sertifika vermeyi düşünmüyor. Piyasaya bu biçimde girmek istemiyoruz. Bir sertifika kurumunu da desteklemeyeceğiz. Helal gıda konusunda İslami kurallara önem verilmektedir bunun yanında etik kurallar da gözetilecektir.