Haber Detay

Domuz eti Güney Afrika’yı karıştırdı

3.8.2013 20:55:05

Domuz eti Güney Afrika’yı karıştırdı

Güney Afrika’da et ithalatı yapan bir firmanın domuz etlerini helal damgası ile damgaladığı iddiası ülke gündemine bomba gibi düştü.

Müslüman insanların sahibi olduğu bir takım at ithalatı gerçekleştiren şirketler, işi yargıya taşıyarak Orion adlı şirketin helal sertifikalı satış yapmasının yasaklanmasını sağladı.

Orion sadece domuz etine helal etiketi basmakla da suçlanmıyor. İkinci bir iddiaya göre de helal gıda sertifika verme yetkisi olan Müslüman Yasama Konseyi’nin izni alınmadan değişik ülkelerden kanguru ve manda eti ithal edilmiş. Yine bu etlere de ferma tarafından helal damgası vurulmuş.

Öte yandan iddiaların gündeme gelmesiyle ölüm tehdidi aldıklarını belirten Orion adlı şirketin sahibi Patrick Gaertner, yapılanların tamamen bir karalama kampanyası olduğunu belirterek rakip firmaları suçladı.

KARALAMA KAMPANYASI

Şirket yetkilileri ise domuz etlerinin helal damgası ile piyasaya sürüldüğünü kabul ediyor. Ancak bu işte bir suçları olmadığını söylen yetkililerin açıklaması ise şöyle; “Şirketimizin bazı çalışanlarına rakip firmalar para vererek bu durumun ortaya çıkmasını sağladılar.”

Gaertner ise şirketin yeniden düzlüğe çıkmasının en az bir ya da iki yıl süreceğini söyledi. Ölüm tehdidi aldığını ifade eden Gaertner şirkete ait olan dağıtım araçlarına zarar verildiğini de belirtti.