Haber Detay

ETBİR Başkanı Mustafa Bılıkçı helal gıda ve helal sertifikayı anlattı

22.9.2013 20:36:01

ETBİR Başkanı Mustafa Bılıkçı helal gıda ve helal sertifikayı anlattı

Et Üreticileri Birliği Derneği-ETBİR Başkanı Mustafa Bılıkçı,bu sene 4 sü düzenlenen Helal Gıfa Fuarı'na ilk defa katıldıklarını belirterek helal gıda ve helal sertifika hakkında bilgiler verdi.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINEt konusunda helal gıda sertifikasının olup olmamasının her geçen gün sorulan bir soru haline geldiğini ifade eden Bılıkçı, "Helal sertifikalı ürünleri insanlar daha çok tercih etmeye başladılar. Hem kesim şartları hem de diğer üretim aşamalarının islami kriterlere çok daha uygun olduğu için pazarda helal sertifikalı ürünler daha çok yer buluyor." dedi.

HEM TSE HEM GİMDES'TEN SERTİFİKA ALDIK

Türkiye'de şuanda helal sertifikayı TSE ve GİMDES isimli kuruluşların verdiğini kaydeden Bıkılçı "Biz TSE'den helal gıda sertifikasını yaklaşık üç yıl önce almıştık. Daha sonrada GİMDES'ten aldık. Böylece her iki kuruluştan da sertifikamızı almış olduk. Kesim şartlarının hijyen olmasını istiyorlar. Kesen kişinin namaz kılıyor olmasını ve alkol kullanmıyor olmasını istiyorlar. Kesilecek hayvanın kıbleye çevrilmesi ve bıçakla kesilmesi şartı aranıyor. Biz de zaten bu şekilde kesiyoduk bunu helal sertifika alarak belgelendirmiş olduk. Zaman zaman kesim yapan insanlara psikolojik eğitimler veriliyor. Ayrıca kesim yapan kişinin iki saatte bir değişmesi gerekiyor. " diye konuştu.

HELAL GIDA SERTİFİKASI KAÇAK ET GİRİŞİNİ AZALTTI


Türkiye'ye kaçak et girişinin eskiye nazaran çok azaldığını ifade eden Bılıkçı "Helal ürün sertifikası  olan ürünler kimin kestiği nasıl kestiği nerede kestiği belli olan ürünler.  GİMDES bize helal ürün sertifikası verdi ve kesim günlerimizde kamera ile bizi izleyerek uygun şekilde kesim yapıp yapmadığımızı da gözlemledi. Hem takip ediliyoruz hem de sık sık denetimlerden geçiyoruz." dedi.

HELAL SERTİFİKA MALİYETLİ Mİ?

Helal ürün sertifikasını almak belli bir yatırımı gerektirdiğinin altını çizen Bılıkçı "Kesimhanenin belli bir kapasitesi olması gerekiyor ve hijyen bir ortam  sağlanması gerekiyor. Ayrıca havalandırma ve sogutma sistemlerinin de olması  gerekiyor. Bu tür kesimhane şartlarını taşımayanlar için geçen sene bakanlık  yeni bir kanun tasarını çıkarttı. Kesimhanesinin altyapısını belli seviyenin üzerine getirmeyenler 2013 yılı sonunda kapatılacak. TSE ve GİMDES güvenilir olduğunu düşünüyoruz. TSE zaten devletin bir kuruluşu. GİMDES ise dünya çapında verdiği sertifika ile kabul görmüş bir yapılanma. Vatandaşlarımız bu iki kuruluşa da güvenebilirler." dedi.