Haber Detay

Firmalar helal gıda belgesi için sırada

4.8.2013 04:33:24

Firmalar helal gıda belgesi için sırada

Gıda sektöründe faaliyet gösteren Türk firmaları piyasa hacmi 1 trilyon doları bulan helal gıda pazarındaki pastadan pay alabilmek için helal gıda sertifikası alma adına çalışma başlattı.

Sertifikaya bir an önce kavuşmak isteyen 20’nin üzerinde firma TSE’ye başvurusunu yaptı. İslam İşbirliği Teşkilatı önderliğinde devam ettirilen Helal Gıda Standardı oluşturma süreci ülkemizde de etkilerini göstermeye başladı. Türkiye’de sertifika verme yetkisi olan TSE bu konuda bir ay içerisinde tam yirmi başvuru aldı. Başvuru yapan şirketlerini çoğunluğunu ise et ve et ürünleri satan firmalar oluşturuyor.

Başvuru sırasına göre çalışmalarını yönlendiren TSE, din adamları ile birlikte başvuru yapan firmalarda incelemelerde bulunuyor. Bu çalışmaların yanı sıra özellikle İran’a yapılacak kırmızı et ihracatında helal gıda belgesinin aranması TSE’yi harekete geçirdi. Firmalara davetiye gönderen kurum, bu firmalara biran önce belgeyi almalarını önerdi.

Bilindiği gibi helal gıda piyasasında milyar dolarlarla ifade edilen rakamlar telaffuz ediliyor. TSE de Türk firmalarının bu pastadan pay alabilmeleri için harekete geçti. Temmuz ayı içerisinde TSE tarafından başlatılan çalışma, sahte belgelerin de önlenmesini amaçlıyor. TSE, projeyi yürüttüğü Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bal, şekerleme, meşrubat, balık ve balık gibi ürünlere helal gıda belgesi vermek için imalathane ve mezbaha gibi tesisleri yerinde denetliyor. Kesimlerin ne şekilde yapıldığına özellikle dikkat ediliyor. Ekipte bulunan din adamları kesimleri gerçekleştiren personelin dini bilgilerini kontrol ediyor.

PAZARDAKİ PASTA BÜYÜYOR

Helal gıda piyasasında dönen rakamlar gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. 2010 sonu verilerine göre bu rakam 632 milyar dolar civarında. Müslüman olmayan tüketiciler de katılım sağlarsa bu rakamın kat be kat büyüyeceğinden söz ediliyor. Piyasanın sadece helal gıda ile sınırlı kalmadığını söyleyen İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, “Yalnızca gıda ile bu piyasa sınırlı değil. Kozmetik, tekstil, deri, turizm, lojistik, makine gibi birçok alanda sağlığa zararı olmayan ürünlerin üretilmesini şart koşan bir piyasada ülkemizin şansı bir hayli yüksek” dedi.