Haber Detay

Fransa’da helal gıda tartışmaları

2.8.2013 08:45:23

Fransa’da helal gıda tartışmaları

Tüm dünyada olduğu gibi Fransa’da da helal gıda pazarındaki hızlı yükseliş bir takım tartışmaların da önünü açmış oldu.

Fransa’daki aşırı sağcılar helal gıda sertifikalı ürünlerin satışını durdurabilmek için çalışma başlatırken üreticiler ise yaşananlardan bir hayli tedirgin. Üreticiler Avrupa Birliği’nin devreye girerek sorunu çözmesini istiyor.

Helal gıda pazarındaki büyüme tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Fransa’da faaliyet gösteren firmaların da iştahını kabarttı. Gıda maddeleri sektöründe çalışmalarını sürdüren Zakia, pazardaki bu paydan kapabilmek için konu ile ilgili olarak büyük bir reklam kampanyasına imza attı. Reklamın sloganı ise ‘Biz helal yiyoruz, Zakia Helal’ olarak belirlendi. Reklâmda Müslüman olan bir ailenin helal ürünlerle yaptığı bir lazanya gösteriliyor. Reklâm tüm Ramazan ayı boyunca ekranlarda döndü.

Fransa sınırları içerisinde yaşayan 6 milyonun üzerindeki Müslüman özellikle Ramazan ayı boyunca tükettikleri gıda maddelerinin helal olmasına oldukça dikkat ediyor.

Fransa da bu konuya önceden beri bir hayli dikkat ediyor. Daha önceden de İslami usullere göre kesilmiş etler sokak aralarındaki küçük marketler de bile bulunabiliyordu. Helal ürünler pazarındaki büyüme tüm ülkelerde olduğu gibi Fransa’da da yıldan yıla büyüme kaydediyor. En son gerçekleşen yüzde 10’luk büyüme ile sektörün 5 milyar avro civarında bir ciro topladığı düşünülüyor. Bu durum da helal gıda sektörünün organik gıda sektörüne göre iki kat daha büyük olduğunu tüm detaylarıyla ortaya koyuyor.

Fransa’da da Pazar her geçen gün büyüyor. Örneğin başkent Paris’te geçtiğimiz günlerde helal ürünleri raflarına çıkaran bir süpermarketin açılışı yapılırken Roubaix’de ise yalnızca helal kesim ile oluşturulmuş ürünler pişiren bir hamburgerci Müslüman halka hizmet veriyor. Sektördeki hızlı büyüme Fransa’da helal ürünler satılan mağazaların çoğalmasına da neden oluyor. Örneğin birçok restoranda tatlılara ve yemeklere artık alkol katılmıyor. Restoranlarda alkol satılmıyor.

Helal gıdanın bu denli yaygınlaşması bazı protestolara da neden oluyor. Roubaix’de faaliyete giren ilk helal restoran protesto gösterileri altında açılışını yaptı. Hatta dünya çapında ünlü olan aktris ve hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot, şu konuşmayı yaptı; “Hiçbir Tanrı ve hiçbir din, insanlar yaşamını sürdürsün diye hayvanların canlı canlı kesilmesine, onlara eziyet edilmesine izin vermez Fransa’da Yahudi ve Müslümanlar için helal et konusunda değişik uygulamalar yapılıyor. Bu dehşet verici bir durum.”