Haber Detay

Gazlı içeceklerin bilinmeyen zararları

4.8.2013 03:37:08

Gazlı içeceklerin bilinmeyen zararları

Yapılan araştırmalar gazlı içeceklerin zararını çarpıcı bir şekilde ortaya koydu.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Dünyanın saygın üniversiteleri bu içeceklerin zararlarını sayarken yaşlandırdığını, kemik erimesine yol açtığını, kalp krizi riskini arttırdığını ve astıma yol açtığını açıkladı. Türk hekimlerde bu bulguları doğruladı. Dünyanın tanınmış üniversiteleri kolanın zararlarını araştırdı. Gazlı içeceklerin her organa verdiği farklı zararı ortaya koydu. Dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre gazlı içeceklerde bulunan fosfat erken yaşlanmaya neden oluyor. Türk uzmanlarda bu bulguları doğruluyor.

--- Ortalama 20 küp şekere denk gelecek miktarda bir litresinde var. Bir bardağına bile denk gelebiliyor bunların şeker oranları farklı çünkü her markada, bunun haricinde de asitli içeceklerin içerisinde de bir sürü boya maddesi ve katkı maddesi var. Hem katkı maddesi hem şeker almak sizi daha çabuk yaşlandırıyor.

Amerikan Tals Üniversitesi ise gazlı içeceklerin vücuttaki kalsiyum dengesini bozup kemik erimesine neden olduğunu belirledi.

--- Kalsiyumun emilimini azalttığı için içerisindeki katkı maddeleri ve asitli içeceklerin ne yapıyorsunuz? Kalsiyumu yeteri kadar alamıyorsunuz. Belki siz çok içiyorsunuz yeteri kadar kalsiyum aldığınızı, sütünüzü yoğurdunuzu ama bunların emilimi yok. Çocuklarda çok büyük tehlike, çocuklar çok ciddi miktarda asitli içecekler içiyorlar yine ileriki dönemlerde osteoporoz, kemik kırılmalarından tutun çok ciddi sağlık problemlerine denk geliyor.

Korkutan bir bulgu da Miami Üniversitesi'nden, gazlı içeceklerin kalk krizi riskini de arttırdığı açıklandı.

--- Kalp krizi riskini arttırıyor çünkü her şeyden önce çok ciddi miktarda kafein alıyorsunuz. Hele siz bunu sürekli ve yüksek miktarda bağımlı şeklinde alıyorsanız kafein vücut için kalbi çok zorlayan bir şey. Ne yapıyor? Taşikardi dediğimiz kalp hızının çok hız artmasına yani çok hızlı artıyor. Taşikardi ile beraber kalp krizi riskini de arttırıyorsunuz Kalbinize çok fazla yük bindiriyorsunuz.

Bir araştırmada Adelayt Üniversitesi'ne ait, buna göre gazlı içecek astım sebebi,

--- Bir gıda katkı maddelerinin yan etkisi de solunum güçlükleri ve bu tür astım krizlerine sebep oluyoruz. Özellikle çocuklarda bunu çok sıklıkla görmeye başladık.

Ve son olarak dişler, gazlı içecekler adanzye organlarda tahribata yol açtığı gibi dişleri de çürütüyor. Light olup olmaması da önemli değil tüketilmeye başlandıktan yalnızca iki hafta içinde zararlarını ortaya koyuyor.