Haber Detay

GDO'lu ürünlere lütfen dikkat!

2.8.2013 08:09:00

GDO'lu ürünlere lütfen dikkat!

Tarım Bakanlığı'nın GDO ithalatını yapmak için hazırladığı yönetmelik Türkiye'nin tartışılan bir başka gündem maddesi.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Uzmanlar GDO'lu ürünlerin henüz Türkiye'de üretilmediğini ancak yasadışı yollardan sofralarımıza ulaştığına dikkat çekiyor. Ve bu ürünler bakılarak yada dokunularak anlaşılamıyor. Peki gıdaların genetiği ile nasıl oynanıyor? Biz bir besini tüketirken aslında ne yiyoruz?

Tarım Bakanlığı balık geninden üretilen domatesin karga geninden üretilen ineğin tüketimine bir yönetmelikle izin verdi. GDO'lu ürünler henüz Türkiye'de satılmıyor. Ancak ithal edilen GDO'lu ürünler sofralarımızda. Aslında GDO'lu ürünlerin zararını daha anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse yapılan deneylere şöyle bir bakmak yeterli. Örneğin tavuk yumurtadan çıkar, inek doğum yaparak ürer ama genetik uzmanları farelerin hücre yapısı ile oynuyor fareden tavuk yapıyor kargaların hücre yapısı ile oynuyor kargalar inek oluyor yani insanlar tavuk yerine fare inek eti yerine karga eti yiyor. Bu işlemler gıdalarda da uygulanıyor. KısacaSI GDO'lu gıdalarda aslında yediğimiz ürün yemek istediğimiz ürün değil.

Bu üretimi yapan şirketlerin başlıca amacı ise para. Kamuoyuna sunulan gerekçe ise GDO dünyada açlığa çare olunacak.Üstelik tüketici ne yediğini bilmiyor. GDO'lu ürünleri satan firmaların bunu açıklamak gibi bir mecburiyeti yok. Ne yediğinizi öğrenmek isterseniz de bu kez ayrı bir problem karşınıza çıkıyor. Tarım Bakanlığı gıdaların analizi için bir milyar para istiyor ve analiz sonuçlarını başka bir yerde kullanmanıza izin vermiyor.