Haber Detay

Gıdalara DNA analizi ile kontrol

30.7.2013 21:20:55

Gıdalara DNA analizi ile kontrol

Müslüman ülkelerde tüketilen ürünlerde sayısız kez tartışılan domuz eti ve türevlerinin kullanılıp kullanılmadığı yönündeki bilinmezleri ortadan kaldırmak amacıyla değişik teknolojiler kullanıma sokuluyor.

Bu konuda çalışmalarını sürdüren bir kirim da Malezya da bulunan Putra Üniversitesi, üniversite tartışmalara son vermek için hararetli bir çalışma yürütüyor. Üniversitenin Helal Ürünler Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yaakob B Che Man, bir üründe domuz eti ya da türevlerinin olup olmadığını iki saat gibi kısa bir zaman diliminde tespit ettiklerini dile getirdi.

Sadece bu iş için tesis ettikleri bölümün teknolojik araç ve gereçlerle baştan sona yenilendiğini ifade eden Man, kendi ülkelerinde helal gıda konusunda önemli çalışmalar yapıldığını söyleyerek “Üstün teknolojinin kullanıldığı birimlerimizde DNA analizleri gerçekleştiriyoruz. Bu analizler de bize gıdaların tüm yapısını baştan sona gösteriyor. Örnek vermek gerekirse her hangi bir gıda ürününde domuz eti veya yağı kullanıp kullanılmadığını tespit etmemiz en fazla iki saat sürüyor. Ayrıca domuz eti veya türevlerinin gıda içerisinde ne yoğunlukta kullanıldığını da tam olarak ortaya koyuyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleştirilen Helal Gıda Konferansı'na konuşmacı olarak katılım sağlayan Dr. Man, ancak kullanılan bu araştırma şeklinin çok fazlabir geçmişi olmadığını ifade etti. Man sözlerini şöyle sürdürdü; "Üniversitemiz tarafından hazırlanan ve hayata geçirilen bu çalışma birbirinden önemli değerleri tespit ediyor. Örneğin bir gıda ürününde 0,001 nanogram domuz yağı kullanılmış olsun, bunu bile ortaya çıkarabiliyoruz. Geliştirdiğimiz bu çalışmayı diğer Müslüman ülkelerle de paylaşmak istiyoruz. Bu sayede piyasada bu konudaki tüm şüphelerin ortadan kalkacağını umut ediyoruz. Yapılan test sadece domuz eti ve türevlerini tespit etmekle kalmıyor biçimde alkol içeren gıdaları da belirliyor. Yani bir üründe ne oranda alkol kullanıldığı da tarafımızca çok kısa bir zaman diliminde tespit ediliyor.

Öte yandan hafta içerisinde startı verilen 2. Uluslararası Helal Gıda Konferansı'nda helal gıda standardına tüm dünya üzerinde ulaşılabilmesi için gerekli olan çözüm araştırması yapıldı. Tüketici ve üreticilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini savunan Avustralya Helal Sertifikalama Kurumu Başkanı Muhammed El-Modelhy, eğitim ve teknolojinin önemine vurgu yaptı.
190 ülkenin helal gıdayı yakından takip ettiğini anlatan Amerika İslamî Gıda ve Beslenme

Konseyi Başkanlığını yürüten Dr. Muhammed Munir Chaudry ise helal gıda sertifikası çalışmalarına dair ilginç bilgiler verdi. 1990’lı yıllara kadar konuyla ilgili bir çalışma olmadığın 90’lı yollarda ise küçük kıpırdanmaların olduğunu söyleyen Chaudry, önemli ve büyük gelişmelerin 2000’li yıllarda gerçekleştiğini ifade etti.