Haber Detay

GİMDES ‘helal gıda sertifikası’ uygulamasını başlattı

4.8.2013 04:03:20

GİMDES ‘helal gıda sertifikası’ uygulamasını başlattı

Dünya piyasalarında 2 trilyon dolara yaklaşan helal gıda piyasasındaki pastadan pay almak isteyen Türkiye, önemli bir gelişme yaşadı.

Kısa adı (GİMDES) olan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği gıda ürünlerine helal sertifikası verilmesi uygulamasını başlattı. Bu aşamaya gelebilmek için çalışmalarını uzun bir zamandın sürdüren GİMDES, önemli bir de eğitim sürecinden geçti. Endonezya Ulema Meclisi Halal Food Enstitüsü Müdür Yardımcısı Muhammad Zein Nasution ve Dr. Kaswar Samsu ikilisinden konuya dair eğitim alan GİMDES, bu eğitimin akabinde ise tüm dünyada helal gıda sertifikası verme yetkisine sahip ender kuruluşlar arasına girdi.


İstanbul’da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Helal Gıda Konferansı’nda ilk konuşmayı yapan GİMDES Başkanı Hüseyin Büyüközer, Helal gıda sertifikası konusunda yaklaşık olarak 25 yıldır çalışma yaptıklarını belirterek Dünya ezerinde de yaklaşık 60 ülkede helal gıda sertifikası ile çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Yaklaşık 60 ülkede ise birbirinden farklı standartlar uygulandığını da belirten Büyüközer; “Bu konferansın amacı tekbir helal gıda sertifikasının tüm ülkelerde kabul edilmesini sağlamak. Bunun için de düzenlenen bu organizasyonda bir tartışma başlattık. Konu gerçekten çok önemli. Dünya üzerinde 2 milyar Müslüman insan yaşıyor. Bunun yanı sıra bir de ekonomik yanı var. Dünya üzerinde helal sertifika kapsamına firen 2 trilyon dolarlık bir ticaret hacmi var. Ancak bu hacmin onda birini bile Müslümanlar gerçekleştiremiyor. Kriz nedeni ile ihracat pazarında önemli bir açağımız var bu açığı da helal sertifikalı ürünleri devreye sokarak kapatabiliriz” dedi.

Helal gıda sertifikası almak için dört şirketin başvuru da bulunduğunu da ifade eden Büyüközer bu firmaların GİMDES tarafından değerlendirildiğini belirtti. “GİMDES sertifikası tam ve gerçek manada bir 'Helâl Ürün Sertifikası' olacaktır diyen Hüseyin Büyüközer sözlerini şöyle sürdürdü; “Örneğin yetiştirilen ürün tarladan sofralarımıza gelinceye kadar birçok aşamadan geçiyor. Biz bu aşamaların helal olarak tamamlanmasını esas aldık. Katkı maddeleri, temizlik, hijyen koşulları ambalaj biçimi ve daha birçok etken kontrol altında olacak ve bu etkenler denetlendikten sonra helal gıda sertifikası verilecek. Söylediğim gibi şuan dört firma başvuru yapmış durumda yapılan değerlendirmelerin sonucu pozitif olursa ilk helal gıda sertifikasını vererek özleme son vereceğiz”

Helal gıda sertifikası alabilmek için de firmaların belirli özellikler taşıması gerektiğinin altın çizen GİMDES Başkanı Büyüközer üreticilerin ISO VE HACCP sertifikalarını almak zorunda oldukları söyledi. Bu iki belgeyi ürütici firmalara şart koştuklarını da belirten Hüseyin Büyüközer sözlerini şöyle noktaladı; “, " Ham maddeden başlamak suretiyle mamul oluncaya kadar kullanılan tüm katkılar paket, hijyen gibi unsurlar helal gıda sertifikası kurallarına uyarsa o zaman ürüne sertifika verilebilir.”