Haber Detay

Helal Food BV dünyaya açılıyor

4.8.2013 03:36:22

Helal Food BV dünyaya açılıyor

Avrupa’nın ardından şimdi de dünyaya açılmak için çalışmalarına hız veren Hollanda merkezli Helal Food şirketi, lahmacun ve döner üreteceği dev fabrikayı yine Hollanda’da faaliyete sokuyor.

Açılacak fabrika hakkında bilgi amaçlı düzenlenen basın toplantısına ise Helal Food BV yönetim kurulu başkanı Abdurrahman Akbulut ve Goch Belediye Başkanı Karl Heinz Otto, katıldı.

Helal Food BV yönetim kurulu başkanı Abdurrahman Akbulut, basın toplantısında gerçekleştirdiği konuşmada “9 bin metrekare olan fabrikamız buradan tüm dünyaya açılan bir pencere olacak. Bizim şirket olarak yaklaşık 40 yıllık bir tecrübemiz var ve bu tecrübe de bizi dünya genelinde dev şirketler arasına soktu. Fabrikanın açılışında dünyanın en büyük lahmacununun yapacağız ve bu sayede Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yer alacağız. Lahmacunun uzunluğunu ise 7 metre olarak düşünüyoruz. Piştikten sonra da hem misafirlerimize hem de halkımıza ikram edeceğiz. Fabrikada ise hiçbir şeye el değmeden üretim yapılacak. Sistem tamamen otomatik, saatte beş bin lahmacun yapacak kapasiteye sahibiz. Çift vardiya çalışma şekli ile günde 80 bin adet lahmacunu çıkarabileceğiz. Bunun yanında 60 bin ton da döner imal edecek imkânımız var. Derin dondurucularımız da gayet yeterli durumda bulunuyor. Almanya ve hemen fabrikayı sınırında kurduğumuz Hollanda’ya ekonomik olarak katkıda bulunacağız. İleride ise döner ve döner ve lahmacunun daha iyi bir biçimde gelecek kuşaklara aktarılması için bu işin okulunu açacağız” dedi.

Goch Belediye Başkanı Karl Heinz Otto da toplantıda şu sözleri söyledi; Helal Food şirketinin şehrimizde bir fabrika kurması bizi oldukça sevindirdi. Şirketin Hollanda’da edindiği tecrübe ve bilgi birikimini Almanya’ya taşıması gerçekten mükemmel bir olaydır. Durgun seyreden ekonomiye bu fabrika ciddi bir biçimde katkı yapacak. Okul projesi ise eğitimin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Okil meslek sahibi olmak isteyen öğrenciler için önemli bir fırsat olacak. Lahmacun ve dönerin ülkem olan Almanya’da büyük bir beğeni ile tüketildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Yapılan bu iş Almanya ve tüm Avrupa7da üst seviyede tutuluyor. Biz belediye olarak gerekli olan tüm desteği vereceğiz. Fabrikanın açılmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Önlüğü takıpp ilk lahmacunu ben yapacağım. Hollanda tecrübenizi Almanya’ya aktarmanız takdire şayan bir girişimcilik örneğidir. Özellikle durgun ekonomiye açacağınız bu lahmacun ve döner fabrikası yeni bir ivme ve canlılık katacak. Özellikle döner ve lahmacun meslek okulunu açmanız ise eğitim adına önemli bir atılım. Bu alanda çalışmak isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat olacak. Özellikle kendim şahsen lahmacun ve dönerin Almanya’da son derece beğenilerek tüketildiğini biliyorum. Yaptığınız bu iş Avrupa ve Almanya piyasasında en üst seviyede tutuluyor. Goch Belediye Başkanı olarak sizlere her konuda yardımcı olacağınızdan şüpheniz olmasın. Fabrikanın kısa zamanda açılışını sabırsızlıkla bekliyorum. Açılışta önlüğümü giyip ilk lahmacunu ben yapmak istiyorum.”