Haber Detay

Helal Gıda Başdenetçisi Hayreddin İşbilir helal gıdayı anlattı

24.9.2013 21:01:04

Helal Gıda Başdenetçisi Hayreddin İşbilir helal gıdayı anlattı

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi etlerin helal olup olmadığı konusu tartışmaları beraberinde getirdi Peki etler helal mi? Etler nasıl helal sertifikası alıyor? Vatandaş et alırken nelere dikkat etmeli.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

?

Helal sertifikalamaya ihtiyacın olduğunu kaydeden Helal Gıda Başdenetçisi Hayreddin İşbilir bu ihtiyacın sebebini şu şekilde anlattı:  Yaratıcının izin verdiği tüketilmesinde bir sakınca görmediği gıdalar demektir. Bununla beraber gıda, kozmetik, ilaç diye ekleyebiliriz. Yaratıcının izin verdiği Kur'an'da olan ve Peygamberimiz(sav)'in uygulamasında olan şeylerdir ki bizim Türk Gıda Kodeksi'nde gıda mevzuatında helal ve haram tanımlamaları olmadığından Türkiye'deki denetimler ve üretimler ayrıca yurtdışından giren ürünlerin içinde yer alan katkı maddeleri malesef islami parametlere göre bakılamıyor. Sadece hijyenik şartlara bakılabiliyor. O yüzden ülkemize giren ürünler islami şartlara uygun mu diye bakılmamış oluyor. Helal sertifikalama kurumları islami parametrelerin olması gerektiği gibi düzenlenmesini ve mevzuatdaki eksik kalan kısımları tamamlamak üzere çıkan ve çalışma yapan kurumlardır ve mutlaka gerek vardır.

HELAL KESİM ÖNEMLİ


Avrupa'da değişik uygulamalar var. Mesela makina, şoklama usulu ile kesim bunlar islami olarak uygun değil. Müslüman bir kesicinin besmele çekerek kafasını koparmadan kesmesi lazım. Burdaki parametre hayvanın helal olması lazım ve kesicinin islami şartlara uygun olarak işlem yapması lazım.

MAYALARA DİKKAT

Peynirler yapılırken peynir mayası kullanılıyor. Peynir mayalar hayvansal yada mikrobiyel maya olabiliyor. Hayvansal maya ise sığırların,kuzuların şirden dediğimiz midelerinin bir bölümünden yapılıyor. Bu domuz da olabilir. İki ihtimal var domuz mu helal bir hayvan mı? Helal bir hayvansa bu islami usullere göre kesildi mi bu önemli.Peynirden çıkan peyniraltı suyu vardır. Peyniraltı suyu, peyniraltı tozu olarak piyasaya sürülür. Peyniraltı tozu, bisküviye girer, çikolataya girer. Eğer peynir altı tozu helal değilse diğer ürünleri de bozar. Bir tüketicinin aklına gelmiyor bir çikolata da ne olabilir diye... Bu anlamda zincirleme bir tehlike görünüyor.