Haber Detay

Helal gıda’da Türkiye liderliği üstensin

4.8.2013 04:39:18

Helal gıda’da Türkiye liderliği üstensin

Dünya ticaret hacminde 2 trilyon dolarlık bir paya ulaşan helal ürünler sektörü, dünya ülkelerinin dikkatini çekmeye devam ediyor.

Brezilya ve Çin’in de içinde olduğu büyük ülkeler de gözünü bu alana çevirdi. Öte yandan Dünya Helal Konseyi Türkiye Temsilciliği, Müslüman ülkelerin bir talebini de dile getirdi. Müslüman ülkeler sektörde Türkiye’nin başı çekmesini istiyor.
 
Konsey konu ile ilgili bir açıklama yaparken şu ifadelere yer verdi; “ Pazar hızla büyümekte ve bu bazarda helal kırmızı ve beyaz et üretiminde Brezilya liderliği elinde bulunduruyor. Çin ise bu büyük pastayı gördüğü için ciddi yatırımlar gerçekleştiriyor. Çin bu konuda yatırımcıların önünü açmak için de her türlü kolaylığı sağlıyor. Hatta Malezya ve Filipinler’den bazı firmaları üretim için ülkelerine davet ettiler. Müslüman ülkeler ise bu alanda Türkiye’nin lider olmasını istiyor. amada, hızla büyüyen pazarda Brezilya'nın helal kırmızı ve beyaz et üretiminde başı çektiği, Çin'in de bu konuda önemli oyuncu olmak için çeşitli yatırımlar yaptığı ve ülkede yatırım yapacaklara büyük kolaylıklar sağladığı belirtildi. Açıklamada, Dünya Helal Konseyi (WHC) üyesi Müslüman ülkelerin, bu alanda lider ülke olarak Türkiye'yi görmek istedikleri vurgulandı. Türkiye’nin coğrafi konumu ve Müslüman ülkeler arasındaki prestiji bu konudaki en önemli etmen.”

Helal gıda sertifikasına sahip ürünler ise tüm dünyada büyük bir hızla yayılıyor. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nın bu yıl 30 Eylül–3 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Fuar organizasyonunu ise Sine fuarcılık üslenecek.