Haber Detay

Helal gıda fuarı başladı

4.8.2013 01:56:44

Helal gıda fuarı başladı

Helal Gıda ve Sağlıklı Ürünler Fuarı İstanbul'da açıldı.

Fuar bir ilk olma özelliğini de taşıyor. CNR Uluslararası Fuar Alanı içerisine kurulan fuar, 3 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Fuara ise 25’i yabancı olmak üzere toplamda 55 firma katılım sağladı. Fuarın iki de destekçisi var. Dünya Helal Konseyi ile Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği fuarın gerçekleşmesi için gerekli olan desteği sağladı. Fuarda helal gıda sertifikası olan firmalar tüketici ile buluşma imkanı yakalıyor.

Katılımcılar ise dünyanın dört bir tarafından geliyor. Malezya, Amerika, Hindistan, Rusya ve İran öne çıkıyor. Fuarın ziyaretçi ülkelerini Irak, İran, Malezya, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Umman, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Finlandya, İngiltere ve Fransa firmaları kurulan stantlarda yerlerini almış durumda. Bu ülkeler içerisinde özellikle Malezya’nın helal gıda ve helal gıda sertifikasında bir hayli hassas olduğu biliniyor.

Helal fuarda sadece gıda ürünleri bulunmuyor. Kozmetik, ilaç, ambalaj ürünlerinin de kendisine yer bulduğu fuarda, cinsel gücü artırmada etkili olan ilacı üreten ve helal sertifikasını sahip olan Continental Tradelinks firması da ziyaretçileri ağırlıyor. Hindistan'da faaliyet gösterdiklerini belirten firma sahibi Rajesh Bagla, “Bu ilaç bütünüyle doğal otları içeriyor. Cinsel gücü artırırken kısırlık tedavisinde de ülkemizde sıklıkla kullanılıyor. İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra erkekte var olan kromozom sayısını artırıyor. Bu özelliği ile de kısırlık tedavisinde de kullanılabiliyor. İlaç Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan onay alındıktan sonra Türkiye’de de satışa sunuldu. Türkiye’nin yanı sıra 15 yıldır bu ürünü tüm dünyaya satıyoruz” dedi.

DOMUZ İÇİN ÖZEL APARAT

Üründe domuz eti veya türevlerinin olup olmadığını belirleyen cihaz da fuarı ziyaret eden vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Cihaz hem yemekte domuz eti olup olmadığını kontrol ediyor hem de et bıçağının önceden domuz eti kesip kesmediğini belirliyor. Ürün konusunda bilgi veren firma yetkilisi Juan Baker, “Cihazın hem bireysel kullanımlar için olanı hem de kurumlar için olanı var. Bireysel kullanımlar için olanlar küçük bir şeritten oluşuyor. Örneğin bir et yemeği tüketeceksiniz. Aparat yemeğin suyu içerisine sokuluyor. Yaklaşık bir dakika sonra cihaz üzerinde çizgiler oluşuyor. Tek çizgi varsa sorun yok demektir. Yani tek çizgi o yemekte domuz eti olmadığının göstergesidir. İmi çizgi isi o yemekte domuz eti bulunduğunun kanıtıdır. Çizgiler artıyorsa o yemekte yoğun biçimde domuz eti kullanılmış demektir” dedi.

“Diyelim etli bir yemek yiyeceksiniz. Aparatı yemeğin suyuna batırıyorsunuz. Ardından da bir bardak içindeki içme suyuna batırıp çıkarıyorsunuz. Aradan bir dakika geçtikten sonra aparat üstünde çizgiler beliriyor. Bir çizgi, o üründe domuz eti olmadığını gösterir. Çift çizgi, o üründe kesinlikle domuz eti olduğunu belirtir. Çizgilerin çokluğuna göre yediğiniz ette ne derecede domuz eti olduğunu anlayabilirsiniz.”

Ürettikleri diğer ürünü büyük firmaların kullandığını anlatan Baker, Türkiye'deki asıl hedeflerini, ithal edilecek etlerde domuz eti olup olmadığını test etmek olarak açıkladı.