Haber Detay

Helal gıda fuarından Türk firmaları geçti

30.7.2013 21:48:57

Helal gıda fuarından Türk firmaları geçti

Helal üretim sektörünün Güneydoğu Asya'daki en büyük ve önemli fuarı olma özelliğini taşıyan THAIFEX Tayland Gıda ve THAIMEX Tayland Helal Gıda Fuarı Tayland’da gerçekleştirildi.

Düzenlenen fuara ise Türk firmaları damgasını vurdu. Taylandlı yetkililer fuara büyük bir önem veriyor. Bin’in üzerinde firmanın stant açtığı fuar 40 bin metrekarelik kapalı bir alan üzerine kuruldu. Fuarın kapanış tarihine kadar 80 bin civarında ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Fuara deyim yenide ise dünyanın dört biryanından ülke firmaları katılım sağlıyor. Avrupa ülkeleri olan Almanya, Hollanda ve Ukrayna’nın yanında Brunei, Kamboçya, Laos, Japonya, Singapur, Filipinler ve Güney Kore gibi Asya ülkeleri de fuarda yer alıyor. Fuar sayesinde tüm firmalar birbiriyle tanışıp işbirliği yapma imkanına kavuşuyor. Geçtiğimiz fuarlarda Türk firmaları yeterince katılım sağlamazken bu yıl sekiz firma fuarın bel kemiği haline geldi.

Fuarda stant açan firmalardan birisi olan Bifa’nın İhracat Müdürü Rauf Kamer konuya dair yaptığı açıklamada Taylan pazarında ürünlerini satışa çıkarabilmek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Kamer, “Bu pazara girebilirsek başka diğer pazarlara girmemize de öncü olacak. Vietnam, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerle de ihracat yapma gibi bir düşüncemiz var’ dedi.

Sevinç Un Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Sevinç ise Türkiye’nin bu pazardan yeterince pay alamadığını söyleyerek bu büyük ticaret hacminden ülke ve firma olarak püy ülmük istediklerini belirtti.

Eriş Un Bölgesel İhracat Müdürü Günhan Turan ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi, “Üç yıldır bu pazarın içerisindeyiz ve Tayland’da faaliyet gösteriyoruz. Buradaki un pazarı her geçen gün gelişiyor. Bu gelişmeye bağlı olarak bizim satışlarımızda da ciddi bir yükselme var” dedi.

Türkiye'nin Tayland Ticari Ataşesi Selçuk Ün ise fuarda yaptığı konuşmada şöyle dedi; “Bu sene Tayland’a 240 milyon dolar civarlarında bir ihracat yapmayı hedefliyoruz. Ana maddeleriz ise un, demir-çelik ürünleri ve mermer olacak. Tayland'a olan ihracatımız yıl içerisinde yüzde 78 oranında arttı. Tayland Geçen sene 135 milyar dolarlık bir ithalat yaptı. Tayland için 240 milyon dolarlık ihracat küçük boyutlu bir ticaret ve bunu artıracağız” dedi.