Haber Detay

Helal gıda sertifikası fuara taşındı

4.8.2013 01:17:26

Helal gıda sertifikası fuara taşındı

Türk gıda sektörü Almanya’yı fethediyor.

İki yılda bir Köln’de gerçekleştirilen ve dünyaca büyük bir üne sahip ‘Köln Anuga 2009 Gıda Fuarı’na ülkemiz partner ülke statüsünde renk katacak. Sektörde faaliyet gösteren 97 ülkeden 6 bin 522 firmanın katılımının beklendiği uluslararası öneme sahip fuarda adeta Türk rüzgârı esecek. Ülkemizi bu önemli fuarda 35'i Avrupa’da faaliyet gösteren firmalar olmak üzere 225 firma temsil edecek.

İki yılda bir Köln’de düzenlenen ve ülkeler için önemli bir vitrin olan bu fuarı Tarım Bakanı Mehdi Eker başta olmak üzere İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da ziyaret edecek.

Fuar 287 bin metrekarelik devasa alanda düzenlenirken Türkiye 5. en büyük katılımcı ülke olarak göze çarpıyor. Katılım sıralamasında ise birinci sırayı 404 firma ile Çin alırken onu 392 katılımcı ile İspanya izliyor. Fransa ise 255 firma ile 3. sırada yer alıyor. Dünya üzerindeki ticari hacmi her geçen gün büyüyen helal gıda sertifikası konusu da fuarda ele alınacak.