Haber Detay

Helal gıda sertifikası ihracatı coşturdu

4.8.2013 04:17:07

Helal gıda sertifikası ihracatı coşturdu

Türk gıda sektörü çok önemli bir gelişmeye imza atarak helal sertifikası almaya başladı.

İhracatını artıran sektör, artık birçok ürünü uluslararası alanda rahatlıkla pazarlayabiliyor. Türk firmalarının markasını taşıyan birçok ürün için büyük bir talep var. Bir firma un için helal gıda sertifikası alınca 20 bin tonluk dış taleple karşılaştı. Beş Yıldızlar firması da et için helal gıda belgesi almasının akabinde üç ülkeden taleple karşılaştı.

Helal gıda sertifikasına sahip ülkeler kendilerine rahatlıkla dış pazarda yer bulabiliyor. Müslüman birçok ülke yapacakları ithalat için Türk firmalarını tercih ediyor ancak tek şart helal gıda sertifikasının olması, sertifikası olan firmalar aldıkları talepler karşısında şaşkına dönüyor. Küçük ve orta ölçekli firmalar da helal gıda sertifikası sayesinde dış pazarda kendilerine yer bulmaya başladı.

İşte konu ili ilgili firma yetkililerinin görüşleri;

Emiroğlu Un Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Emir: Belgeyi almamızın ardından ticaret hacmimiz bir anda büyüdü. Malezya, Irak, Filipinler ve Endonezya gibi ülkelerle ticarete başladık. Şu an 20 bin ton un satıyoruz. Adeta Müslüman ülkeler un almak için sıraya girdi. Bu sayede büyük bir ihracatçı firma haline geldik.

Beş Yıldızlar Et Sanayi Genel Müdürü Gökhan Altınkaya: Helal gıda sertifikasını almamızın ardından üç ülkeden et siparişi geldi. İlk dış ticaretimizi ise Irak ile gerçekleştirdik. Türk tüketiciler de helal sertifikası olan ürünleri tercih etmeye başlayınca belge yurtiçinde de önemli bir yere gelecek. Arap ülkeleri sadece helal sertifikası sebebiyle Yeni Zelanda, Arjantin ve Brezilya gibi Müslüman olmayan ülkelerden et alıyor. Biz de helal gıda sertifikasını aldıktan sonra bu piyasada kendimize yer bulduk.

Erpiliç Tavukçuluk Genel Müdürü Mustafa Ericek: Tüketici ürünü artık gücenli bir biçimde alıyor. Biz Erpiliç olarak Avrupa Birliği İhracat Ön İzin Belgesi alan tek şirket konumundayız. Belgeyi aldıktan sonra Orta Asya Türk cumhuriyetleri, İran ve Irak'la büyük miktarda ticaret gerçekleştiriyoruz.

Seyidoğlu Şirketi Genel Müdürü Mehmet Göksu: Helal gıda sertifikasını aldıktan sonra Ortadoğu ve Arap ülkelerinden 200 bin liralık helva ve baklava için talep geldi. Özellikle Arap ülkeleri sürekli helal gıda sertifikamız olup olmadığını soruyor, bu konuya çık dikkat ediyorlar. İhracat hedeflerimiz için bu bölgeyi almak firmamız adına çok önemli bir adım oldu. Şimdi on ülkeye ihracat yapıyoruz ancak hedefimiz bu yılın sonuna kadar 20 ülkeyle ticaret yapmak.

Helal Kozmetik İthalat Müdürü Mustafa Aydın: Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen cilt bakımı, şampuan, krem, sabun ve deodorant gibi malzemeler ithal ediyoruz ve bu ürünleri bayanlar gönül rahatlığı0 ile kullanabilirler. Türkiye’de ilk kez keçi sütünden yapılan bir deodorantı satışa sunduk.