Haber Detay

Helal gıda sertifikası olmaması sorun oluşturuyor

4.8.2013 00:38:12

Helal gıda sertifikası olmaması sorun oluşturuyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile birlikte Almanya’da bulunan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, dünyada ticaretindeki dönüm noktalarından birisinin 'Helal Gıda Sertifikası' olduğunu belirtti.

Tüketici isteklerinin çağın gelişmesi ile birlikte hızla çoğaldığını dile getiren İTO Başkanı Yalçıntaş, “İhracat yapan ve yapmak isteyen firmalarımızın önündeki en büyük sorun helal gıda sertifikası olarak gözüküyor Bunun dışında Anuga fuarında 3 önemli nokta ortaya çıktı. 

Bunları da şöyle sıralayabiliriz; Helal gıda pazarı, buna bağlı olarak gıdadaki fiyatlandırma ve Avrupa Birliği Rekabet ve Sanayiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günther Verheugen'in ülkemiz için yaptığı açıklamalar. Bilindiği gibi dünya ülkeleri arasında en fazla helal gıda sertifikası veren ülkü Güney Amerika’da bulunan Brezilya. Kırmızı ete baktığımız zaman ise en çok sertifikanın Yeni Zelanda’da verildiğini görüyoruz. Türkiye’nin de ortadaki bu pastadan pay alabilmesi için bir çalışma başlatıldı. Helal gıda sertifikası verilebilmesi için gerekli altyapı oluşturuluyor. Dünyaya bir göz attığımızda 100’den fazla kuruluşun bu belgeyi verdiğini görüyoruz. Ancak şu an istenilen düzeyde bir sertifikalandırma işlemi bizim ülkemizde yok. Fuarda bu konuda da önemli çalışmalara imza atacağız. Fiyatlandırma konusuna da değindim. Bu konuda birçok ülke şikayetçi ve bize bu konuda önemli bir yer açılıyor. Diğer bir konu olarak da Avrupa Birliği Rekabet ve Sanayiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günther Verheugen, ülkemiz için yaptığı açıklamaları söylemiştim. Verheugen ile ilişkileri kuvvetlendirmemiz gerekli. Ülkemizin doğruları direkt olarak söyleyecek insanlara ihtiyacı var. Biz sadece doğruların konuşulmasını, doğrularını söylenmesini istiyoruz” dedi.

EKER: TARIMDA POZİTİF BÜYÜME VAR


Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ise yaptığı konuşmada ilk kez bir tarım kanununun çıkarıldığını ifade ederek Tarımda 5 yıl içerisinde pozitif yönde bir büyüme olduğunu dile getirdi. Eker sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemizde 28 bin’e yakın tarım ile ilgili faaliyet göstere işletme var. Dünya pazarında Türk ürünlerini sıklıkla görmemiz mümkün. Bunun yanında gıda sektörünün de büyük bir hızla değiştiğini görüyoruz. Ülkemiz tarif dışı olarak adlandırılan bazı engellere maalesef ki takılıyor. "Beyaz etten örnek vermek gerekirse hijyen, kalite, yüksek standart ve kullanılan teknikler bakımından Avrupa’da belirlenen standartlarının bir hayi yukarısındayız. Ülkemize ziyarette bulunan raportörler raporlarını pozitif yönde yazıyorlar ancak iş AB komisyonuna gidince raportörler farklı konuşuyor.

Ülkemizin beyaz et olsun, kırmızı et olsun süt ürünlerinde olsun bazı sıkıntılar yaşadığına da değinen bakan Eker sözlerini şu şekilde sürdürdü; “İşlenmiş ette de sıkıntılar cardı ancak bunlar çalışmalar sonucunda aşıldı. Kırmızı ette gözlemlenen sıkıntıların temelinde ise iklim yatıyor. Et ve süt ürünlerinde var olan sıkıntılar da devam ediyor. Beyaz ette ise durum farklı. Ülkemizde beyaz et üretimi yapan Keskinoğlu adlı firma bu sıkıntılarına son verdi ve fuardaki yerini aldı; yani Türkiye’de üretilen beyaz et Avrupa’ya girmiş oldu. Bunun dışında ise kayısı, incir, fındık, kuru üzüm ve kiraz gibi ürünlerdeki dünya birinciliğimiz devam ediyor. olduğunu açıkladı.