Haber Detay

Helal gıda sertifikası yine gündemde

4.8.2013 03:03:30

Helal gıda sertifikası yine gündemde

Et fiyatlarının yükselmesi ile birlikte yurtdışından ‘angus’ olarak bilinen sığır ırkının ithal edilecek olması yeni bir tartışmayı da gündeme getirdi.

Tüketiciler bu ithalatın ardından helal gıda kapsamındaki denetimin artırılmasını istiyor. Son günlerde et fiyatlarındaki artış yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. İthal edilecek hayvanların helal olup olmadığı konusunda henüz bir görüş birliği oluşmadı.
 
İthal edilen ürünlerde helal damgasının aranması gerektiğini söylen Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, başka bir konuya daha değinerek ülkemizde satışa sunulan birtakım aromalar ve meşrubatlar içerisinde alkol bulunduğunu savundu. Şeker ya da çikolata çeşitlerinin domuz türevli jelâtin içerebileceği uyarısını da yapan Büyüközer, vatandaşları dikkatli olmaları için uyardı.

GİMDES, bu konuda da bir çalışma yaparak Afrika ve Asya’daki Müslüman ülkelere Avrupa ve Emerika ülkelerinden ithal edilen ürünleri inceleme altına alıyor. GİMDES, tüm bu faaliyetlerini dernekler yasası ve maliye mevzuatına uygun bir biçimde sürdürüyor.

Et ithalatı sebebi ile tartışmaların yeniden alevlendiği şu günlerde helal gıda sertifikası çerçevesinde bazı açıklamalarda bulunan çerçevesinde yeniden gündeme gelen Helal Gıda Sertifikası'yla ilgili açıklamalarda bulunan Hüseyin Büyüközer, canlı hayvanların ithal edilmesine itiraz etmezken kesilmiş etlerin Türkiye’ye sokulmasına ise karşı çıktı. “Hayvanların kesildikten sonra ülkemize sokulması büyük riskler taşıyor.” Diyen Büyüközer, canlı hayvanların getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Halen İslami kurallara göre faaliyet göstermeyen kesimhanelerin bulunduğuna da dikkat çeken Büyüközer, sözlerini şöyle sürdürdü; “İşte bu noktada helal kesim sertifikası büyük önem taşıyor. Sadece et ürünlerinde değil alışveriş merkezlerinin rafları üzerinde yer alan ürünler de sertifikalandırılmalı. Şeker, çikolata, aroma ve meşrubatlar İslami kuralara göre bazen sakıncalı maddeler içerebiliyor. Ancak ne yazık ki marketler için bu anlamda bir denetim söz konusu değil. Bizce marketlerde bir takım standartlar oluşturulmalı. Kosher, vejetaryen ve helal logolu ürünler de bu standarda göre raflara yerleştirilmeli. Ürün sahibi bazı firmalar ambalaj üzerine uyarı mahiyetinde yazılar yazıyor ama biz bunu da doğru bulmuyoruz. Bazı kesimhanelerde de İslami usullere uygun kesim yapıldığı konusunda yazılar yazılıyor ama neye dayandıklarını bilmiyoruz.”