Haber Detay

Helal gıdada işbirliği başlıyor

30.7.2013 21:26:32

Helal gıdada işbirliği başlıyor

İran'daki temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İran Tarım Bakanı Muhammed Rıza İskenderi'yle bir görüşme gerçekleştirdi.

İkili arasında gerçekleşen görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Tüzmen, helal gıda konunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek iki ülkenin bu konuda birlikte hareket edebileceğini ifade etti.

Kürşad Tüzmen, basın mensuplarına yaptığı açıklamada helal gıda konusunda DTM Standardizasyon Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir çalışma başlatıldığını ve bu çalışmanın devam ettiğini söyledi. Türkiye ile helal gıda konusunda yapılacak bir işbirliğine olumlu baktıklarını ifade eden İran Tarım Bakanı İskenderi ise herkesin de bildiği gibi bütün dünyada helal gıda sertifikası olan ürünlere ilginin büyüdüğünü belirtti. İskenderi, Türkiye ve İran’ın özelikle tarım ürünleri üzerinde işbirliği yapabileceğinin altını çizerek “İki ülke bir araya gelerek ortak pazar kurabilir. Yine iki ülke firmaları da işbirliğini artırmalı. Sınır bölgemizde gerçekleşen ticari ilişkinin boyutunu daha da büyütebiliriz” dedi.

TÜZMEN ESPRİYİ PATLATTI


Bu görüşmenin ardından İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nazeri ile bir araya gelen Devlet Bakanı Tüzmen, yaptığı espri ile herkesi güldürdü. "Petrol fiyatları düştü diye sesiniz kısık çıkıyor herhalde" diyen Tüzmen’e Nazeri’nin cevabı ise "Petrol 140 dolarken de sesim bu tonda çıkıyordu. Zira enerjimizi içimizden alıyoruz, petrolden değil." Şeklinde oldu. Tüzmen de buna karşılık "Bizim de kendisini görünce enerjimiz artıyor” dedi.