Haber Detay

Helal marketler birbiri ardına açılıyor

3.8.2013 11:32:39

Helal marketler birbiri ardına açılıyor

Helal sertifikalı ürünlerin büyük bir rağbet görmesinin ardından helal marketler de birbiri ardına açılmaya başladı.

Birçok girişimci isim, sadece helal sertifikalı ürünlerin satıldığı market açmak için adeta birbiriyle yarışıyor. 1990’lı yılların başında marketler zinciri birbiri ardına açılmaya başlamış, sokak arasındaki çoğu küçük esnaf kepenklerini indirmek zorunda kalmıştı. Şimdilerde ise marketçilik yeni bir boyut kazanmaya başladı.

Helal gıda sertifikasının hızla yayılmasının ardından şimdi de raflarında sadece helal gıdalara yer veren marketler, tüketicileri ağırlamaya başladı. İlk helal market ise İstanbul Bağcılar’da açıldı. Kısa bir süre sonra da yine İstanbul Başakşehir’de iki helal market daha açılacak. Ülke çapında ise otuz helal market kapılarını tüketicilere açmak için son hazırlıklarını gerçekleştiriyor.

Bağcılar’da açılan helal marketin ismi ise Halal Dünya Market. İşletmenin isim hakkı Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği’ne ait durumda. İsim hakkının sahibi olan GİMDES girişimcilere bu hakkı kullandırtmaya başladı. Suat Küçük adındaki vatandaş GİMDES’e başvurarak ilk kullanıcı oldu. Suat Küçük’ün işletmeciliğini yaptığı markette tüm ürünlerin helal sertifikası var. Üstelik markete sadece gıda maddeleri de satılmıyor. Çöp torbasından çocuk bezine, temizlik maddelerinden, tuvalet kâğıdına kadar tüm belgelerin helal sertifikası bulunuyor.

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, helal sertifikalı ürünlerin artık tüketiciler tarafından ismen arındığını söyleyerek; “Biz de dermek olarak bu tip marketlerin açılmasına öncülük ettik ve Halal market isminin hakkını aldık, bunu da girişimcilere kullandırtıyoruz. İsim hakkını kullanmak isteyen işletmeler bizim kriterlerimize tam anlamıyla uymak zorunda” dedi.

Başakşehir’de iki marketin daha kısa süre sonra açılacağını sözlerine ekleyen Büyüközer Türkiye genelinde de yaklaşık 30 girişimci ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti. İsim hakkını kullanan işletmelerin günün 12 ayı denetleneceğini de belirten Büyüközer, sözlerini şöyle sürdürdü; “Denetme için sahada görev alacak ayrı bir ekip kurduk. Bu arkadaşlarımız müşteri gibi marketlere gidip standartlarımız dışında ürün satılıp satılmadığına bakacaklar. Helal marketler zinciri geçmişte yaşanan bakkal – market tartışması gibi yeri bir tartışmayı da gündeme getirecek. Birçok ülkede koşer sertifikası olan ürünler diğer ürünlerle aynı yere değil ayrı raflara yerleştiriliyor. Helal sertifikalı ürünlere de artık ayrı raflarda yer açılmaya başlandı. Yalnız helal ürünlerin yer aldığı rafların dışında kalan ürünler harammış gibi gözükebilirdi. Bunun için ayrı market açmak en mantıklısı olacaktı. Türkiye dışında birçok ülkede de bu tip marketler açılmaya başlandı.
Eğer bir firma ürettiği ürün için helal gıda sertifikası almak istiyorsa belirlenen bir takım şartları yerine getirmek zorunda kalıyor. En önemli şart ise üretilen ürünün İslami kurallar çerçevesinde imal edilmesi. Ürünün sağlığa zararlı olmaması da hijyenik olması da aranan şartlar arasında. Ambalajlama ve depolama da aynı biçimde İslami kurallara göre yapılmak zorunda.

Helal ürün belgesi almak isteyen firmalar 1.500 TL ile 3 bin TL arasında para ödüyor. Ancak sertifikanın süresi bir yıl olarak belirleniyor. Bir yıl dolduğunda sertifika için tekrar başvuru yapılıyor. Kontrol için ise anı baskınlar gerçekleştiriliyor. Sertifika verme yetkisine sahip olan GİMDES bir firmaya gerçekleştirilen gece baskınında şartların yerine getirilmediğini görünce işletmenin sertifikasını iptal etmiş. Sertifikası iptal edilen firma ise beş yıl boyunca tekrar sertifika almak için müracaata bulunamıyor. teren bir yazılım geliştirdi.

Helal ürünlerin bu denli popüler olmasının nedeni ise tüm dünya üzerinde yaşayan yaklaşık iki milyar Müslüman nüfusun olması ve bu insanlarca helal ürünlere olan talebin artması olarak gösteriliyor. Helal ürün pazarının iki yılda 632 milyar dolardan 2.5 trilyon dolara çıkması da bu ürünlerin popüler olmasının başka bir sebebi olarak belirtiliyor.