Haber Detay

Helal sertifikası olan ürünler için pazar

3.8.2013 23:59:13

Helal sertifikası olan ürünler için pazar

Helal sertifikalama tanımı ülkelere göre farklılık gösteriyor ancak, sertifika veren dünya üzerindeki kurumlar bir araya gelerek ortak bir tanım ve standart üzerinde uzlaşmak için çaba sarf ediyor.

En bilindik anlamıyla Helal Sertifikalandırma; bir yetkiye sahip ve yeterliliği olan, tarafsızlık ilkesini gözeten bir kurumun gerekli olan tüm denetimleri uzman kişilere yaptırarak helal standına o ürünün uygunluğunu denetleyerek gerekli belgeyi vermesi olarak tanımlanmaktadır. Gıdanın helal olmasının yanında hijyen kuralların da içermesi gerektir.

BELGEYE İHTİYAÇ DUYULMASININ SEBEPLERİ

Dünya üzerinde yaşayan Müslümanlar tüm gıdaları ve ürünleri İslam dini gereğince tüketememektedir. Bunun için de Müslüman insanların tüketeceği gıda ve diğer ürünler üretilmek zorundadır. İşte helal sertifika sayesinde bir ürünün helal olduğu belgelenmektedir. Günümüzde birçok Müslüman ürün alırken bu belgenin ibraz edilmesini istemektedir.

HACCP SERTİFİKASI, HELAL SERTİFİKA İLE UYUM SAĞLIYOR MU?

HACCP, en bilindik anlamıyla endüstriye dayalı ürünlerde kaliteyi gösteren sistematik bir yapıdır. gıda ürünleri için kaliteli bir yönetim sistemidir. Bu bağlamda helal sertifika ile kısman uyum içerisinde olabilir. HACCP, her hangi bir üreticinin güvenilir ürünü piyasaya sürmesinde istek sahibi olduğunu gösterme adına önemlidir. Helal sertifikayı almanın ilk şartı ise HACCP belgesine sahip olmaktır. Dolayısı ile helal sertifikasına sahip olan bir firma HACCP belgesine sahip demektir. Ancak yalnızca HACCP belgesine sahip bir firma helal ürün üretiyor anlamına gelmez.

ISO 9000 SERTİFİKASI ve HELAL SERTİFİKA ARASINDAKİ BAĞ

ISO 9000, de Helal kavramı ile kısmen uyumluluk sağlayan başka bir kalite kontrol sistemidir. ISO 9000 belgesine sahip bir firma kaliteli bir üretim yapmak için çaba sarf ettiğini gösterir. Helal sertifikalamanın içerisinde bahsi geçen belge de vardır. Yani helal sertifikası olan firmanın ISO 9000 belgesi de var demektir. Çünkü helal sertifikalama da böyle bir şart koşulmuştur.

HELAL SERTİFİKASI OLAN ÜRÜNLER İÇİN PAZAR

Helal gıda ve helal ürün pazarı inanılmaz büyük boyutlara ulaştı. Bu büyüme yıldan yıla da artarak devam ediyor. Dünyadaki 1.5 milyar Müslüman’ın büyük bir kısmı artık helal sertifikası olan ürünleri tercih ediyor. Dünyanın her yanına dağılan Müslümanlar bu sayede tüm dünyayı da Pazar konumuna getirmişlerdir. Helal ürün pazarında telaffuz edilen rakam yıllık 200 Milyar dolar civarındadır.

HELAL SERTİFİKALI KATKI MADDELERİ NERELERDEN TEMİN EDİLİR?

Helal sertifikası olan ürünlerde katkı maddesi olacaksa bu katkı maddelerinin de helal olması şarttır. Bu tür ürünle birçok ülkede ulaşmak da mümkündür. Ülkemizde henüz sertifikanın uygulaması hayata geçmediği için diğer ülkelerden temin söz konusudur.