Haber Detay

Helal ürünler fuarı 2010

31.7.2013 23:07:11

Helal ürünler fuarı 2010

TÜrkiye'nin Helal Gıda Fuarı bugün İstanbul'da açıldı.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

- Et ürünleri, süt ürünleri, hatta kozmetik ürünleri hepsi helal ürün sertifikalı. Türkiye'nin ilk Helal Gıda ve Sağlık Ürünleri Fuarı açıldı.- Firmaya gidiyoruz. Ürünlerini, katkı maddelerini, depolarını, nasıl ürettiklerini denetliyoruz.- Dinimizce uygun olan neyse o kısımlara helal olarak bakmak gerekiyor.

- Sadece gıda değil. Sağlık ürünlerinede helal sertifikası veriliyor. Çünkü bir çok kozmetik ürünün içinde helal standartlarına uymayan maddeler var. Firma yetkililerine göre helal sertifikası ve ürünlerin üzerindeki helal ibaresi en çok ihracata yarıyor. Yurt dışında alışveriş yapanlar helal ürün sertifikasına dikkat ediyor.

- Biz Malezya'ya Endonezya'ya ihracat yapamıyorduk. Helal sertifikasından sonra ihracat yapmaya başladık.

- Fuarın en ilginç ürün ise işte bu çubuk.

- Helal gıda konusunda en çok hassasiyet duyulan konulardan biriside domuz eti. Özellikle yurt dışına çıkan müslümanlar burada yedikleri etlerin içine domuz eti olup olmadığı konusunda şüpheye düşüyorlar. Ancak artık bu şüphede ortadan kalkıyor. Çünkü tıpkı hamilelik testine benzeyen bir domuz eti testi var. Açıyoruz ve içinden çıkan bu çubuk yemek istediğimiz etin veya suyun içine sokuluyor ve 10 saniye kadar bekletiliyor içinde. Eğer yediğiniz ette veya bu suda domuz eti veya bileşeni varsa çift çizgi oluyor. Eğer yoksa tek çizgi oluyor. Suyun içine koyduğumuz çubukta yavaşça şekil oluşmaya başladı. Görüyorsunuz 20 saniye içinde etkisini gösteriyor. Tek çizgi oluştu. Yani bu suyun içindeki et helal. İçinde domuz veya domuzlara ait katkı maddesi bulunmuyor.