Haber Detay

Hüseyin Kami Büyüközer helal ürün pazarını anlaattı

30.7.2013 22:51:10

Hüseyin Kami Büyüközer helal ürün pazarını anlaattı

Fatma Çiftçi: Programımızın bu bölümünde dünya çapında ve Türkiye'de gittikçe gelişen bir pazarı konuşacağız.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Helal ürünler pazarı, bu konuda Türkiye çokta yol almış değil bundan sonra pazardan pay alma derdinde, pazarı büyütme çabasında bu konuda önemli sertifikalandırmalardan biri de GİMDES tarafından yapılıyor. GİMDES'in Başkanı Sayın Kami Büyüközer, hoş geldiniz.

Hüseyin Kami Büyüközer: Hoş bulduk, hayırlı yayınlar diliyoruö.

Fatma Çiftçi: Çok teşekkür ediyorum, helal ürünler pazarı gittikçe büyüyor dedik gerçekten dünya çapından ne büyüklüğe ulaştı, bizde durum nedir? Sayın Büyüközer...

Doğal olarak büyümek zorunda neden? Çünkü dünyada iki milyar Müslüman yaşıyor ama maalesef günün ekonomisinden, günün teknolojisinden habersiz üretilen ürünler marketlerin raflarının dolduran ürünler acaba onların inanç diyetlerine uygun mu değil mi bu konuda maalesef sorular sorular sorular var. Bunları çözmek için artık kendi bünyelerinde bir takım kurumlar oluşturdu bu bahsettiğimiz iki milyarlık İslam alemi ve bu sertifikalama sistemini kendi kurallarına göre, kendi inanç sistemine göre nasıl yürütecekler bu çalışmalar epey zaman aldı yani otuz yıldan beri aşağı yukarı bu çalışmalar yapılıyordu. Bugün yavaş yavaş artık bütün dünyada bütün trent hareketini oluşturdu elhamdülillah buna rağmen beklenen veya potansiyelle gerçekleşen arasındaki fark çok büyük. Mesela şöyle söyleyeyim helal gıda potansiyeli bizim kabataslak yaptığımız hesaplarda 850 milyar dolarlık bir potansiyel..

Fatma Çiftçi: Evet, dünya çapında..

Hüseyin Kami Büyüközer: Dünya çapında, peki Müslümanlar acaba bu potansiyelin tamamını kullanıyorlar mı? Yine yaptığımız hesaplara göre %14'ünü kullanabiliyorlar

Fatma Çiftçi: O kadarcık..

Hüseyin Kami Büyüközer: Evet, neden? Maalesef daha sahip çıkmıyor bir kere hem üreticiler sahip çıkmıyor, hem satıcılar sahip çıkmıyor, hem tüketiciler habersiz..

Fatma Çiftçi: İhracatçılarda zannediyorum artık önemini kavramış durumda, biz hep batıya ihracat yapıyorduk bu son dönemde doğuyu keşfettik Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerini.

Hüseyin Kami Büyüközer: Doğru diyorsunuz Batı diyorsunuz, Batı'da dahi ihtiyaç var. Bakın bir su firması bizde sertifika alma mazerete ne biliyor musun? Paris'te, Fransa'da ürünlerini pazarlamaya götürmüşler, nerde sizin sertifikanız diye sormuşlar.

Fatma Çiftçi: Böyle bir ihtiyaç ihracat açısından da baktığımızda.

Hüseyin Kami Büyüközer: Evet, demek ki dünyada bir gelişme halinde bir tablo var karşımızda.

Fatma Çiftçi: Türkiye'de durum nedir?

Hüseyin Kami Büyüközer: Türkiye daha yeni başladı, yani dolayısıyla işin başında. Halbuki işin başında olan bu hareketin liderliğini Türkiye yapması gerekiyor esasında. Jeopolitik yapısı, hem tarihi misyonu, hem de potansiyeli itibariyle Türkiye bütün dünyadaki Müslümanların bu isteklerini, bu ihtiyaçlarını en güzel bir şekilde karşılayacak pozisyonda olan ülkelerden birisi.

Fatma Çiftçi: Kaç firma var Türkiye'de helal sertifikası veya helal ürünler sertifikasına sahip?

Hüseyin Kami Büyüközer: Şimdi şöyle söyleyeyim tabi neticede biz üç seneden beri aşağı yukarı bu çalışmaları yapıyoruz. Daha önceki zamanlarımızı alt yapısını oluşturmak için sarf ettik. Bu üç yıl içerisinde şuana kadar 250 firma bizden sertifika aldı. Peki bütün müracaatlar bu kadar mı? Hayır, 500 civarında müracaat var ama bir çokları kriterleri geçemiyor, kriterleri tamamlamak için destek vermeye çalışıyoruz. Dolayısıyla tahmin ediyorum belki bir müddet sonra süreç biraz daha hızlana bilecek ama şuan üretici firmalarımız bu kriterleri daha önceden öğrenip de uygular duruma gelselerdi daha hızlı bir geçiş sağlanabilirdi ama şuanda dahi inanır mısınız şuan biz yaptığımız hesaplara göre geçen yıl helal sertifikalı bizim GİMDES'in verdiği sertifikalarla ihracat yapan firmaların aldığımız bilgilere göre 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleşmiş, dolayısıyla ki başka kaynaklardan aldığım bilgiye göre Türkiye'nin bu türlü ihracatı 14-15 milyar dolarmış yani gıda sektörü olarak..

Fatma Çiftçi: Onun içinde 14 milyon dolar ciddi bir rakam, peki zor mudur Türkiye'de bir çok üretim yapan firma var zor mu, pahalı mıdır bu sertifikaları almak?

Hüseyin Kami Büyüközer: Kesinlikle biz yani şuanda GİMDES olarak bunun sırtından, yani bu sertifikalamayı paraya dönüştürme mantığından çok çok uzak, tamamen hizmet sektörü olarak meseleye bakıyoruz. Neden? Çünkü inancımızın gereği olan bir çalışmayı yürütüyoruz. Dolayısıyla bir maliyetle karşılaşmadıklarına ben inanıyorum.

Fatma Çiftçi: Fark nerde çıkıyor Sayın Büyüközer..

Hüseyin Kami Büyüközer: Önemli olan çalışmalar tabi firmalar, firmalar bizim helal sertifika kriterlerine uymada tembellikler var, gecikmeler var. Onları telafi etmeye çalışıyoruz ki bizim en büyük sıkıntımız firmalar, çünkü katkı maddeler dediğimiz büyük bir kısımını ithal ediyor ve ne olduğunu bilmeden ithal ediyor. Dolayısıyla biz bunlar un iç yüzünü masaya yatırdığımız zaman, bunu kullanamazsın diyoruz. Peki ben ne kullanacağım? İşte helal sertifikalı onun alternatifi şu var diyoruz ve neticede bu türlü alternatifli şeylerle firmaları yönlendirmeye çalışıyoruz.

Fatma Çiftçi: O katkı maddeleri gerçekten çok tartışılıyor, neler tüketiyoruz? Neler çıkıyor o sizin sertifika vermediğiniz ürünlerde?

Hüseyin Kami Büyüközer: Bakın şimdi size şunu söyleyeyim enteresan şeyler mesela; bir boya maddeleri, şimdi biliyorsunuz marketlerin raflarını dolduran ürünlerin renkleri doğal renkler değil.

Fatma Çiftçi: Gıda boyası deniliyor.

Hüseyin Kami Büyüközer: Gıda boyası diyoruz işte ama gıda boyasının içerisinde hayvan kökenliler var, kanserojen risk taşıyanlar var, bütün bunlar insan eliyle elde ediliyor, yani insanların çalışmalarıyla ortaya çıkıyor. Zaman içerisinde onların zararları ortaya getiriyor. Bakın bugün yine gazetelerde dört-beş tane ilaç sağlık yönüyle ilgili olan ilaç yasaklanmış, demek ki daha önce mesela onun zararlı olabilecek kısmı görülememiş. Dolayısıyla bu sentetik malzemeler genellikle bu riske sahip, ancak tecrübelerden sonra zararlı olduğu ortaya çıkıyor. Tabi bizim inanç yönünden de bunların mutlaka alkol içermemesi gerekiyor. Mutlaka haram dediğimiz hayvanların katkılarından oluşmamış olması gerekiyor.

Fatma Çiftçi: Var mı böyle ürünler.

Hüseyin Kami Büyüközer: Olabiliyor, mesela diyelim ki karmen boya maddesi dediğimiz boya maddesi tamamen hayvansal böcekten üretilen boya maddesi. Şimdi bu tabi mezheplere göre belki farklılıklar olabilir. Mesela Hanefi mezhebinde kesinlikle kullanılmaması gerekiyor, ama bu karmen boyasının girmediği bir şeyde yok aşağı yukarı, yani çocukların sakızlarından, çikolatalarından, şekerlemelerimden tutun sucuk, salam, sosislere kadar...

Fatma Çiftçi: Bunlar sertifika alamaz, bunlar geçemez ve yurt dışında da pazar bulamaz..

Hüseyin Kami Büyüközer: Alternatiflerimiz var çünkü kırmızı rengini vermek için illaki karmen kullanmak zorunda değil. Şimdi tabi İslam alemi de bunlara dikkat etmeye başladı.

Fatma Çiftçi: Evet söylediğiniz şeyler sağlıkla da ilgili aslında, sadece dini hassasiyetlerle ilgili değil.

Hüseyin Kami Büyüközer: Evet onu anlatmak istiyordum, bizim helal sertifikamız, sadece içinde domuz var mı yok mu efendim alkol var mı değil, sağlığa zararlı mıdır değil midir? Çünkü Kuran-ı Kerim'de Helalen Tayyiben denilen bir ifade var. Helal ve tayyip olmak mecburiyetinde. Bizim Müslümanlara hatta bütün insanlara sunmak olduğumuz şu su dahi mutlaka hem helal hem de sağlıklı olmak zorunda bütün bu şartları yerine getirmek için bir takım çalışmalar gerektiriyor.

Fatma Çiftçi: Sertifikaların geçerliliği konusuna gelelim, GİMDES sertifika veriyor, TSE sertifika veriyor. Hangileri yurt dışında geçerli?

Hüseyin Kami Büyüközer: Şimdi bizim sertifikamız uluslar arası geçerliliğe sahip, yani bugün öyle firmalarımızla konuşuyoruz ki 60 ülkeye biz rahatlıkla bizim sertifikamızla ürünlerini ihraç ettiklerini hatta su 35 ülkeye rahatlıkla bizim sertifikamızla suyun ihracatını yaptıklarını ifade ediyorlar. Dolayısıyla biz GİMDES olarak elhamdülillah Türkiye'ye uluslar arası geçerliliğe sahip bir sertifikasyon sistemiyle bir hizmet vermeye çalışıyoruz.

Fatma Çiftçi: Yakında da bir fuar var Ağustos ayı sonunda 30 Ağustos - 2 Eylül arasında helal ürünler fuarı düzenlenecek Türkiye'de ki buda özellikle bu ürünlere ihtiyaç duyan pazarların ilgisini çekiyor.

Hüseyin Kami Büyüközer: Biliyorsunuz ki çok önemli bu türlü ticaretin en önemli unsurlarından fuarlardır, konferanslardır. Biz aşağı yukarı üç senedir siener işbirliğiyle böyle bir fuar çalışması yapıyoruz. Birinci fuar çok güzel oldu, ikinci fuar geçen yıl gerçekleşti, bu yıl inşallah yine aynı salonlarda üçüncü sağlıklı ürünler fuarı şeklinde düzenlenecek, sanıyorum Ağustos'un sonları Eylül'ün başlarında gerçekleşecek bu fuarda da tahmin ediyorum ülkeden büyük alaka var dışardan da büyük alaka var. Bu sefer dışardan külliyetli miktarda mal almak için yani satın almacılar büyük bir ilgi gösteriyor. Onlar bire bir görüşmeler için inşallah o günlerde geleceklerini haberini aldık bizim için sevindirici, çünkü fuarcılıkta başarı sağlanmak isteniyorsa hem satıcının hem de alıcının aynı yerde konuşmalarının, görüşmelerinin yapılması gerekiyor.
Fatma Çiftçi: Bizim de ihracat pazarlarına girmemiz açısından çok önemli, sadece gıda değil okuduğum kadarıyla kozmetikler var, hijyen ürünleri var, medikal ürünler var, tekstil konusu da var.

Hüseyin Kami Büyüközer: İleride tekstil ürünleri de aynı sistemin içerisine girmek zorunda çünkü artık dünyada helal tekstil ürünleri dahi söz konusu olacak duruma geldi biliyorsunuz bir çok katkı maddelerinden yapılan bir çok tekstil ürünlerde boya maddelerinden tutun bir çok sıkıntılar var sağlığa zararlı olma keyfiyeti itibariyle. İnşallah biz GİMDES olarak Türkiye'de gıda, kozmetik, ve sağlık ürünleri üzerinde yoğunlaşmaya çalışıyoruz, çünkü tüketicilerin en çok tükettiği, ilgi duyduğu olması asabiyle fuar bizim için çok önemli inşallah zannediyorum bütün Türkiye'ye gerekli duyurular yapılıyor, hem GİMDES hem de siener tarafından ve milletimiz de zannediyorum bu fuara ilgi gösterecekler..

Fatma Çiftçi: İlgi gösterecekler çünkü ilgi çekici..

Hüseyin Kami Büyüközer: Yeni bir hizmet olacak çünkü Türkiye bu fuarla bütün dünyaya kendisini tanıtmış olacak.

Fatma Çiftçi: Her ürün için gerçekten sizden bilgi almak isterdim, konu çok ilginç Türkiye'de üretilen, tüketilen ürünler açısından biz tüketiciler açısından da çok ilginç detaylar var. Ben bu pazarın genişlemesini umuyorum inşallah bu fuarda faydalı olur..


Hüseyin Kami Büyüközer: İnşallah, başka çözümü yok..

Fatma Çiftçi: İnşallah, çok teşekkür ederim Sayın Hüseyin Kami Büyüközer, geldiğiniz için teşekkür ederim..

Hüseyin Kami Büyüközer: Ben teşekkür ederim bu konuya ilgi gösterdiğiniz, yer verdiğiniz için..

Fatma Çiftçi: Ekonomi Gündemi'nin bu bölümünde helal ürünler pazarını konuştuk, bir dahaki Ekonomi Gündemi'nde buluşmak üzere hoşçakalın....