Haber Detay

İnsan sağlığına zararlı gıdalar

4.8.2013 10:41:49

İnsan sağlığına zararlı gıdalar

- Ne yediğimize dikkat etmek zorundayız.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bunu Tarım Bakanlığı'nın hazırladığı araştırma söylüyor sayın seyirciler. Araştırmaya göre sofraya gelen pek çok gıda ya bayat ya zehirli. - Sağlık Bakanlığı'na bağlı denetim ekipleri Türkiye genelinde tehlikeli gıda avına çıktı. İnsan sağlığını hiçe sayan üretici firmalar tek tek tespit edildi.

- Tarım Bakanlığı'na bağlı Ulusal Gıda Referans laboratuvarındayız. 22 binden fazla ürün bu laboratuvarda incelendi ve içlerinden 1171'inin insan sağlığına zararlı olduğu ortaya çıktı.

- Tarım Bakanlığı'nda yeterli analiz yaptığımızı düşünüyoruz. Ama yeterli görmüyoruz. 2010 yılındada bunu 30.000'e çıkarmayı hedefliyoruz.

- Denetimlerde öne çıkan bir başka sakıncalı ürün ise kırmızı pul biberdi. İncelenen pul biberlerin %15'inin içinde fazlası karaciğer kanserine neden olan aflotoksin tespit edildi.

- Önümüzdeki yıllarda biz piyasaya çıkacak pul biber, antep fıstığı ve diğer aflotoksin riski olan ürünlerde analizleri yaptırarak analiz sonuçları temiz ise bunların paketlenip piyasaya çıkmasını sağlayacağız.

- Ben kendim yapmaya çalışıyorum evde. Arnavut biberlerini kurutuyoruz. Onları çekiyoruz. Pul biber yapıyoruz.

- Daha sağlıklı olduğu için mi ?

- Evet daha sağlıklı olduğu için.

- Kanserojen madde olmasının yanı sıra kronik zehirlenmelere yol açabilen bu madde kuru incir ve incir ezmesinde bulundu. Denetimlerde yalnızca tehlikeli ürünlere değil. İçeriği değiştirilmiş gıda ürünlerinede rastlandı. Hakiki çam balı diye satılan 914 ürünün %53'ü taklit veya katkılı çıktı. Bal, pekmez ve sıvı yağlardan alınan örnekler özel laboratuvarlarda incelendi. İçlerini maaliyeti düşürmek için ucuz maddeler karıştırıldığını tespit edildi.

- Tarım Bakanlığı'nın 800'den fazla işyerinin idari para cezası uygulandı. 1582 firma veya kişi hakkındada savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Denetimlerde GDO tartışmasında ön plana çıkan bebek mamalarınınsa sağlıklı olduğu belirlendi.