Haber Detay

İrak'ta helal gıda ve gelişmeleri

3.8.2013 04:50:09

İrak'ta helal gıda ve gelişmeleri

IRAK'DA HELAL GIDA.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkede helal gıda sektörü oldukça önemli işgalin ardından ülkeye uygulanan ambargonun kalkmasıyla birlikte helal ürünlerin piyasadaki payı da de arttı. Şimdi birçok marketin raflarında helal ibareli ürünler satılıyor.

Nüfusunun neredeyse %97'si Müslüman olan Irak'ta helal gıda sektörü oldukça önemli bir yer tutuyor. Süper marketlerin raflarında birçok ürünün üzerinde helal ibareleri göze çarpıyor. İslam dinine göre yenmesi haram olan domuz etininse ülkede satışı neredeyse hiç yok. Hıristiyan nüfusun yoğun olduğu mahallelerde dahi domuz eti bulmak mümkün değil. Irak'ta 2003 yılındaki işgal sonrasında ülkeye uygulanan ambargonun kalkmasından sonra yurt dışından ithal edilen gıdaların oranı arttı. Buna paralel olarak helal ürünlerin piyasadaki payı da yükselmiş oldu. Şu an Irak'ın 2,5 milyar dolardan fazla bir helal gıda pazarı olduğu belirtiliyor. Kuzey Irak'ta Diyanet İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan Fetva Kurulu ise kendilerine helal gıda konusunda da pek çok soru geldiğini belirtiyor. Fetva Kurulu üyesi Ömer Abdullah bu konuda kişilerin kesinlikle yetkili olmayan makamlardan duyduklarına itibar etmemelerini söylüyor. Kendilerini din bilgini olarak gösteren bazı kişilerin peynir ve yoğurt gibi ürünler için bile helal haram ayrımı yaptıklarını söyleyen Ömer Abdullah şöyle konuşuyor:

Ömer Abdullah: Biz fetva komisyonu olarak Kuzey Irak'taki en iyi hocaları bünyemizde barındırıyoruz. Merkezimiz Erbil'de. Ama bütün Kuzey Irak'ta ofislerimiz var. İnsanlar bize bir şeylerin haram veya helal mi olduğunu sıkça soruyor. Biz böyle önemli konularda komisyon olarak toplantı yapıyoruz. Bu konuyu aramızda tartışıyoruz ve sonrasında Kuran'ın emirlerine göre karar veriyoruz. Fetvamızı kaleme aldıktan sonra bunu her yerde dağıtıyoruz.

Ömer Abdullah gıda konusunda kendilerini özellikle yurt dışından gelen malzemelerin durumunun sorulduğunu söylüyor.

Ömer Abdullah: Irak'a yurt dışından da bazı gıda maddeleri geliyor. Suriye'den Türkiye'den veya İran'dan. Bazı insanlar kendi başlarına bunların haram olduğunu söylüyor. Hâlbuki kimsenin böyle bir fetva vermeye yetkisi yok. Bu konuda tek referansımız Kuran'dır. İnsanlar bazen bir peynir için, et için, hatta yoğurt için haramdır diye karar veriyor. Hâlbuki bunlara ancak tartışmalar sonucunda komisyonumuz karar verebilir.

Irak'ta şimdilerde özellikle et ithalatının artırılması hedefleniyor. Bu da helal gıda tartışmalarının ve denetimlerinin daha uzun süre gündemde olacağını gösteriyor.