Haber Detay

Kırgızistan'da helal gıda ve gelişmeleri

2.8.2013 08:45:16

Kırgızistan'da helal gıda ve gelişmeleri

KIRGIZİSTAN'DA HELAL GIDA.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

90'larda bağımsızlığını kazanan Kırgızistan nüfusunun yaklaşık %87'sini Müslümanlar oluşturuyor. Diğer bir deyişle Kırgızistan 4 milyon 750 bin Müslüman var. Ülkede helal konusunda son 6-7 yıldır belirli bir duyarlılık gösterilirken kimi üreticiler sadece helal gıda üretimi yapmaya başladı.

Kırgızistan helal gıda konusunda duyarlılık gösteren Müslüman nüfusu yoğun ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede helal gıda denildiğinde özellikle koyun inek gibi hayvanların kesiminde İslami koşullara uygun olarak yapılmış olması anlaşılıyor. Ülkede helal gıda kavramı son 6 yılda gelişti. Gerek lokanta, kafe, hızlı yemek noktaları gibi yerlerde gerekse et ve et ürünlerinin satıldığı yerlerde 'halal' ibaresinin olmasına dikkat edenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu durum bir denetleme gerekliliğini de ortaya çıkartıyor. Kırgızistan'da devletin dini konulara karışmayan bir sistemin olması helal denetiminin izinli olarak yapılmasını engelliyor. Ancak halk arasında helal gıda talebinin giderek artması karşısında bir denetim mekanizması zorunluluğu ortaya çıkıyor. Buna göre Kırgızistan 2010 yılında kendi ulusal standardı olarak Malezya Standardı'nı kabul etti. Sadece gıdada değil sağlık, eğitimi turizm gibi toplam 9 alanda helal kavramı üzerinde çalışan bu standardın Kırgızistan'daki diğer gıda üreticilerinin sadece aç pazarlarda değil dış pazarlarda da avantaj sağlayacağı düşünülüyor. Kırgızistan Müftülüğü bazı özel kuruluşlarla birlikte helal denetimi yapıyor. Kırgızistan da helal gıda kriterleri diğer Müslüman ülkelerle aynı. Bazı üreticilerse Türkiye'yi örnek alıyor.

İslam Ekonomisi Gelişme Bölümü Urmat Coldoşev: Günümüzde Kırgızistan'da her hangi bir devlet kurumu helal ürünler üzerinde denetim yapmıyor. Devletin bu ürünleri helal olup olmadığını onaylama hakkı yok. Bu konuda bütün standartlar Kırgızistan anayasasına göre belirleniyor.