Haber Detay

Lezita helal kesime geçti

1.8.2013 20:20:31

Lezita helal kesime geçti

Müşteriden gelen yoğun talebi es geçmeyen Abalıoğlu Grubu’na bağlı Lezita, makine kesimini bırakarak elle kesime başladı.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikasyon Derneği’ne (GİMDES) başvuru yaparak ‘Helâl Kesim Sertifikası’nı alan firma yirmi kişilik bir de ekip oluşturdu. Uzman kasaplardan oluşan bu ekip, bir günde 220 bin pilici elle kesiyor.

Lezita Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Ender Abalıoğlu, “GİMDES’in eğitmenleri tarafından eğitime alınan kasapların iki gün süreyle helal kesim konusunda bilgilendirildiğini söyleyerek, “Önceden otomatik kesim bıçağı ile kesim yapıyorduk. Kasaplarımızın aldığı eğitimin ardından otomatik bıçağımızı kaldırdık ve elle kesime geçtik. Bu sayede Ortadoğu ülkelerine ihracat yapabiliyoruz çünkü bu ülkeler helal kesim olmayan etleri almamada özen gösteriyor. Özellikle İran ve Irak’a önemli biçimde ihracat gerçekleştiriyoruz. Suudi Arabistan’la da temaslarımız sürüyor. Oraya da ihracat yapmaya hazırlanıyoruz. Arap firmalarından gelen yetkililer tesislerimizde incelemelerde bulunacak. Bundan çok değil 5 sene önce pazardaki payımız yüzde 2 civarındaydı. Şu an bu rakamı yüzde 6 civarına çıkardık. En büyük Pazar payına sahip olan firma da yüzde 12 gibi bir orana sahip. Bizim hedefimiz ilk 3’e girmek. İkinci kesim tesisimizi de çok kısa bir zaman sonra devreye sokacağız. Bu tesisimiz saatte 12 bin kesim yapmaya müsait olacak. İzmir’in Kemalpaşa’da bulunan kapalı üretim alanımız da 23 binden 50 bin metrekareye çıkacak. Asıl büyümeyi ise 2012 yılında yeni tesislerimizi açınca yaşayacağız. 2010 yılında ciromuzu yüzde 30 arttırarak 740 milyon TL’ye yükselttik. Burada da bir hedefimiz var ve bu hedefi de 1 milyar dolar ciro olarak belirledik” dedi.