Haber Detay

Mekadonya'da helal gıda ve gelişmeleri

2.8.2013 08:45:17

Mekadonya'da helal gıda ve gelişmeleri

MAKEDONYA'DA HELAL GIDA.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bir diğer Balkan ülkesi olan Makedonya'da da helal gıdaya ilgi artıyor. Makedonya İslam ülkelerindeki payını arttırma hedefiyle helal gıda uygulamasına başladı.Dünya genelinde helal gıda standartlarına yönelik talep her geçen gün artıyor. Bugün 750 milyar €'luk paya sahip helal gıda pazarı Avrupa'da da günden güne büyüyor. Müslüman coğrafyasının yanı sıra son dönemde özellikle Batı Avrupa ülkelerinde geçerlilik kazanan helal gıda standartları Makedonya'nın da gündeminde. İhracatının büyük bölümünü Batı Avrupa ülkelerine yapan Makedonya hem bu ülkeler hem de İslam ülkelerindeki pazar payını artırma hedefiyle helal gıda uygulamasına başladı. Konuyla ilgili çalışmalarını iki yıldır sürdüren Makedonya İslam Birliği alanında kendini ispatlamış önemli kurumlardan biri olan Bosna Hersek İslam Birliğine bağlı olan Helal Gıda Sertifika Merkezi ile bir anlaşma imzaladı.

Makedonya İslam Birliği Yakup Selimovski: Bosna'daki merkezin her türlü ürünün analizi için eğitim kadrosu bulunuyor. Biz de Makedonya'da bu ekipleri oluşturana kadar onlar bize yardımcı olacaklar. Helal Gıda Sertifikasına olan ilgi kısa bir süre olmasına rağmen oldukça yoğun. Şimdiye kadar yaklaşık 30 ürün içinde yaklaşık 20'sinin üzerinde üretici firmadan talep aldık. 4 şirkete ise sertifika verdik. Önümüzdeki 10 gün içinde biri Üsküp diğeri Gostivar'dan olmak üzere iki şirkete daha sertifikalarını vereceğiz. Şirketlerden biri Türkiye'den büyük bir marketler zincirine ve Türk ordusuna et ürünleri ihracat edeceği için Helal Gıda Sertifikası'na sahip olması gerekiyor. Bu yüzden biz de hızlı bir şekilde işlemleri tamamlamaya çalışıyoruz.

Helal Gıda Sertifikası'nın şartları ürünün özelliklerine bağlı olarak değişiyor. Mezbahalarda sadece kesim işlemi yapıldığı için bu tür firmalara sertifika verme işlemi daha kısa sürüyor. Ancak içinde pek çok farklı ürünü barındıran gıdaların prosedürü daha karmaşık. Bir firmanın Helal Gıda Sertifikası'nı alabilmesi yaklaşık bir yıllık bir süreyi kapsıyor. Helal Gıda Sertifikası diğer sertifikalar gibi devlet tarafından zorunlu kılınmıyor. İsteğe bağlı olduğu için bir firma başvuruda bulunurken ürününün özelliklerini içeren belgelerin ve sahip olduğu diğer sertifikaların yanı sıra özgür iradesiyle Helal Gıda Sertifikası'nı talep ettiğini bildiren bir belgeyi de imzalaması gerekiyor. Sertifika ücretiyse ürünün özelliklerine bağlı olarak değişiklik arz ediyor. İslam Birliği tarafından teknik kontrolleri tamamlanan şirketin çalışanları İslam Birliği yetkililerince iç denetim konusunda eğitime tabi tutuluyor. Helal Gıda Sertifikası üç yıllığına veriliyor ve üretici firma her yıl en az üç defa kontrolden geçiriliyor.