Haber Detay

Moskova'daki helal gıda fuarına yoğun ilgi

4.8.2013 00:20:57

Moskova'daki helal gıda fuarına yoğun ilgi

Moskova'da bu yıl ilk defa düzenlenen helal ürünler fuarı tüketicilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Arap ürünleri sergisinin de yer aldığı fuarı çok sayıda ziyaretçi takip etti. Özellikle Arap ülkeleri fuara çok büyük ilgi gösterirken 300 ‘ün üstünde Arap firması da stantlardaki yerini aldı. Fuar vesilesiyle Arap ve Rus firmaları arasında işbirliği yapabilme adına büyük adımlar da atıldı. Fuar sayesinde Rusya, ürettiği helal gıda sertifikalı ürünleri de tüm dünya ülkelerine tanıtma imkânı buldu. Son dönemlerde hem Hıristiyan Ortodoks hem de İslami inançların etkin bir şekilde

Rusya'da yaşayan Müslümanlar da helal gıdaya olan vurgunun artmasından sonra satın aldıkları ürünlere daha fazla dikkat ediyor. Hayvanların İslami kuralara göre yetiştirilmesi, kesimi ya da parfümeri ürünlerinin İslam’a uygun olup olmadığı konusunda daha duyarlı davranılıyor.

Öte yandan fuara katılan firma sahipleri Rusya’nın böyle bir fuar düzenleyerek helal gıda ve helal üretim konusunda önemli bir adım attığı fikrinde birleşti. Fuarda gerçekleşen diğer etkinlikler sayesinde fuara olan ilginin daha da arttığını belirten organizatör Vladislav Lutsenko, "Müslüman firmalar Rusya’da neler yapabileceklerini ve buradaki hacmu de fuar sayesinde yakından gördü ve bu konuyu tartışma imkânı buldular. Bu fuar Rusya için de büyük bir kazanç çünkü bu alandaki irinlerini tanıtma fırsatı buldu. Yani dış firmalara kendi iş hacmini ve ürünlerini gösterebildi” dedi.