Haber Detay

Süt kanseri tetikler mi?

4.8.2013 10:30:09

Süt kanseri tetikler mi?

Türkiye bugün sütte kanser riskini konuştu.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Tartışmanın fitilini ateşleyen Tarım Bakanı Mehdi Eker'in mecliste yanıtladığı soru önergesi oldu. Eker sütte antibiyotik kalıntılarına rastlanabildiğini söyledi. Sonra açıklamalar ardı ardına geldi.Korkunç şüpheyi ortaya çıkaran milletvekillerinin Tarım Bakanı Mehdi Eker'in yanıtlaması için meclise verdiği soru önergesi oldu.MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık: Kısa sürede bozulması veya işte tüketilmesi halinde çocuklarda oluşabilen isal ve benzeri gibi sağlık sorunlar ortaya çıkınca tabi sütten, aldığı sütten şüpheleniyor ve bizlere de ulaşıldı.

Eker, önergeye verdiği yanıtta piyasadaki bazı sütlerin içinde sağlığa zararlı antibiyotik kalıntıları ve afra toksin adlı maddelere rastlandığını açıkladı.

Tarım Bakanı Mehdi Eker: Bu binde bir bile değil. Yani bin tane örneğin içersinde bir tane bile değil.

Antibiyotik kalıntıları ve afra toksin sarılık ve siroza yakalanma riskini artırıyor. Hatta karaciğer kanserine neden oluyor. Üstelik kaynatma işlemi bile sütteki tehlikeyi yok edemiyor.

A.Ü Süt Teknolojileri Bölüm Başkanı Celalettin Koçak: Antibiyotik gereği yokken alındığı zaman riskli. İnsanlara bu şekilde antibiyotik sütlerden geçmesi eğer bu hayvanların sütleri veriyorsa mümkün.

Tarım Bakanı sütlerin mercek altına alındığını, her bir markaya ait numunelerin laboratuarlarda dikkatle incelendiğini söyledi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker: Olabilecek o binde birlik ihtimali bile ortadan kaldırmaya dönük yeni bir sistem getiriyoruz.

Afra Toksin bozuk yemlerden süte geçen maddelerden biri bakanlık bunun için ayrıca önlem aldı.

Tarım Bakanı Mehdi Eker: Hayvana yedirilen yem kayıtları tutulacak.

Ne var ki Bakan Eker'in açıklaması önerge sahibi vekilleri tatmin etmedi.

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün: Hangi ürünlerde, hangi markalarda bunlar tespit edildiyse bunu halkın bilmek gibi bir hakkı var. Çünkü insanlar çocuklarına süt içiriyorlar.

Profesör Celalettin Koçak ise sağlıksız sütleri anlamanın basit bir yoluna dikkat çekti.

A.Ü Süt Teknolojileri Bölüm Başkanı Celalettin Koçak: Antibiyotikli sütleri işlemekte fermente ürünlere mümkün değil. Yoğurt yapamazsınız antibiyotikli sütlerden, ayran yapamazsınız.
Tarım Bakanlığı denetimlerini sıklaştırdı. İnsan sağlığını hiçe sayan tüm işletmeler tespit edilecek. İsimleri de kamuoyuna duyurulacak.