Haber Detay

Yunanistan'da helal gıda ve gelişmeleri

2.8.2013 08:45:17

Yunanistan'da helal gıda ve gelişmeleri

YUNANİSTAN'DA HELAL GIDA.VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Ekonomik krizden bir türlü kurtulamayan Yunanistan'da özellikle et satıcıları helal et standartlarına uyarak pazardaki paylarını artırmaya çalışıyor. Ancak Hıristiyanların yoğunlukta olduğu ülkede yaşayan Müslümanlar domuz etinin çok fazla tüketildiği bu ülkede yeme alışkanlıklarına bir hayli dikkat etmek zorunda kalıyorlar.

Meydanları dolduran Kuran sesleri, kılınan namazlarla Mısır'dan, Pakistan'dan, Irak'tan, Suriye'den Yunanistan'a gelen göçmenler Yunanistan'ın çok da fazla bilinmeyen bir yönü. Özellikle Atina ve çevresinde yoğunlaşan Müslüman nüfus gelenekleri, kültürleri ve dini ritüellerini de Yunanistan'da yaşatmaya devam ediyor. Dini inançlarına sıkı sıkıya bağlı Müslüman göçmenler çoğunluğun Hıristiyan olduğu bir ülkede yaşamanın zorluklarına da göğüs geriyor. Domuz ürünlerinin çokça tüketildiği Yunanistan'da hazır yemeklerin içeriğine de dikkat etmek zorunda kalıyorlar. Müslümanların Yunanistan'da en çok üzerinde durduğu konularda biri de helal et. Mutfaklarına taşıdıkları etin dini kurallara uygun kesilip kesilmediğine büyük önem veriyorlar.

Yüz binlerce Müslüman'ın yaşadığı Atina'da helal et oldukça büyük bir pazar. Bu yüzden de Atina'daki kasapların birçoğunda helal ete rastlamak mümkün.

Atina'nın merkezindeki et pazarında bulunan kasapların %40'ı helal et satıyor. Yunan kasaplar da Müslüman müşteri gurubunu çekmek için kasaplarında özel bir reyon bulunduruyor. Helal yazılı tabelaların bulunduğu bu reyonlarda İslami usullere uygun kesilmiş etler bulunuyor. Kasaplar müşteri potansiyelinin yüksek olması sebebiyle helal et satmayı tercih ediyor.

-Son yıllarda Yunanistan'daki Müslüman sayısı oldukça fazla arttı. O yüzden helal et satmak oldukça karlı. Müslümanların sayısı öyle çok ki artık ciddi bir pazar oluşturuyorlar. Et yiyorlar. Özellikle dana, tavuk ve koyun eti. O halde neden helal et satmayalım ki?

Helal etlerin büyük bir kısmı Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden ithal ediliyor. Bunun yanında helal kesim yapan Yunan firmaları da bulunuyor. Yunanistan'da helal ete dair özel bir yasa olmasa da helal et sertifikası veren kurumlar tarafından mühürlenen etler Müslümanlar tarafından gönül rahatlığıyla tüketiliyor.

-Aslında özel bir yasa yok. Ama hem Yunan firmaları hem de Avrupa firmaları helal kesim yapıyor. Bu etlerin üzerinde helal et olduklarına dair özel bir mühür bulunuyor.

Atina merkezindeki et pazarında Mısırlı, Suriyeli, Pakistanlı Müslümanlara ait özel dükkânlar da var. Mısırlı göçmen kasap Sait El Gadur helal etin görünüşünün de farklı olduğunu söylüyor.

Sait El Gadur: Etin helal olup olmadığı her halinden belli oluyor. Et çok siyahsa helal değildir. Helal kesimlerde hayvanın kanı aktığı için rengi daha beyaz olur.

Yunanistan'daki Müslümanların sayıları her geçen gün artıyor. Buna bağlı olarak da istekleri ve beklentileri çoğalıyor. Yunanistan'da bu müşteri potansiyelini kullanmak için yavaş yavaş Müslümanların ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor.