Haber Detay

Ekonomik protein kaynağı; Tavuk  ve Faydaları

31.7.2013 00:57:08

Ekonomik protein kaynağı; Tavuk ve Faydaları

Hayvansal proteinler arasında etin çok önemli bir yeri vardır.FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

İnsan vücudu uzun sürmeyen protein yetmezliğini giderebilir ancak uzun bir zaman protein tüketilmezse kaybolan hücrelerin yenilenmesi mümkün olmayacaktır. Vücut kendisi için gerekli olan proteinleri de hayvansal gıdalardan ve bazı bitkilerden alabilmektedir. Hayvansal gıdaların tamamına yakını protein içermektedir. Bu durumun yanında tüm besinler ya da tüm hayvansal gıdalar aynı miktarda protein içermez. İnsan vücudu hayvansal gıdalardan elde edilen proteini yüzde 90 – 100 arısında sindirebilirken tahıllardan aldığı proteinin de yüzde 79 – 90’ını sindirebilmektedir.

FAZLA PROTEİN VÜCUDA ZARAR VERİYOR

Bitkisel proteinlerde çok önemli olan bir takım aminoasitler tam anlamıyla yer almaz. Bu durum göz önünde tutulduğunda büyüme için bitkisel proteinlerin tek başına yeterli olmayacağı da anlaşılır. İşte hayvansal gıdaların özelliği de bu noktada ortaya çıkar. Büyüme için hayvansal gıdalarda bulunan proteinler oldukça önem taşır. Bitkilerde bulunan protein ve hayvansal gıdalarda yer alan protein ikisi birlikte tüketilirse çok daha iyi olur.

Hayvansal gıdalarda bulunan proteinlerin bitkilerde bulunan proteinlere nazaran insan vücudunda daha verimli kullanıldığı bir gerçektir. Vücut için çok önemli olan aminoasitler hayvansal proteinde daha üst düzeydedir. Bu durumdan ötürü de hayvansal proteinlere iyi kalite protein isimi verilmektedir.

Bilinmesi gereken önemli bir durum da fazla proteinin insan sağlığı için oldukça zararlı olduğudur. Vücudun ihtiyacı olan protein miktarından iki kat fazla protein tüketilirse vücuttaki kalsiyum fazlası idrar ile tahliye edilir ki bu da karaciğer ve böbreklerin zarar görmesine neden olur.

TAVUK ETİNİN ÖZELLİKLERİ

Tavuk eti kırmızı ete göre oldukça yağsızdır. Bunun yanı sıra hazmı da bir hayli kolay olan tavuk eti protein olarak da zengindir. Yine kırmızı etle kıyaslandığında fiyat olarak da bir hayli caziptir. Bu nedenle tüketimi daha fazladır. Tavuk bütün olarak değil de parça olarak ele alındığında her parçanın farklı bir özellik gösterdiği gözlemlenecektir. Örnek vermek gerekirsi insan vücudu için çok önemli olan proteinin göğüs kısmında yer aldığı görülür. Tavuk bünyesindeki yağlar da genel itibariyle boyun kısmında toplanmıştır. .

Tavuk eti, protein ve yağ bakımından oldukça avantaja sahiptir ve demir gibi, fosfor gibi elementlerin içinde bulunduğu B vitaminlerinin kaynağını teşkil eder. Tavuğun budu ise göğüs eti ile karşılaştırıldığında daha fazla B2 ve B1 vitamini içerdiği gözlenir.

Yine but ve göğüs karşılaştırıldığında but etinde demir, çinko ve sodyum içeriğinin daha fazla olduğu sonucuna varılır.

TAVUK NASIL PİŞİRİLMELİ

Tavuğu pişirme yöntemi proteinin kaybolmaması açısından bir hayli önemlidir. Ancak pişirme biçimine göre ette bir takım kayıplar meydana gelebilir. Ette bulunan farklı vitaminler, pişirmenin sonucunda suya karışabilir. Bu nedenle de tavuk piştikten sonra tavuğun suyu da ziyan edilmemeli ve kullanılmalıdır.
Tavuk etinin özellikle yaz aylarında mangal üzerinde pişirildikten sonra sıkça yenildiği de bilenen bir gerçektir. Ancak bu şekilde tavuk etinin tüketiminde de bir takım kurallar vardır. Örneğin tavuk etinin çak fazla kızartılmaması yani kömürleştirilmemesi gerekir. Tavuk ateşle tamamen temas etmemeli, bunun için bir önlem alınmalıdır. Aksı takdirde etin içerisinde kanserojen bileşenler meydana gelebilir.

Tavuk etini piştikten hemen sonra tüketmek de önemlidir. Piştikten sonra tekrar ısıtılan tavukta besin kaybı olmaktadır. Bunun için de ısıtılma işleminden uzak durulmalı ve pişmenin akabinde tüketilmesinde titizlik gösterilmelidir.

Tavuk etinin sade tüketilmesinin yanında çorbalarda kullanımı da mevcuttur. Bu şekilde kullanımı hem besin hem de lezzet açısından oldukça önemlidir. Özellikle çocukların da tükettiği çorbalara tavuk etinin konulması tavsiye edilmektedir.

Tavuk eti çorbalarda kullanıldığı gibi salatalarda da kullanılabilir. Çeşitli şekellerde pişirilen tavuk eti, parçalar halinde salatalar içerisine de katılabilir.

Nohut ve kuru fasulye gibi protein içeren bitkisel gıdalar pişirirken tavuk eti bu yemeklere ilave edilirse yemek içerisindeki protein değeri artacaktır.