Haber Detay

Etin faydaları ve beslenmedeki yeri

31.7.2013 01:14:25

Etin faydaları ve beslenmedeki yeri

Gıda için kesilip hazırlanan hayvanların yenen kısımları et olarak tanımlanmaktadır.FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Bu bakımdan eti yenilebilen hayvanlar üçe ayrılır ki bunlar büyükbaş hayvanlar, küçükbaş, hayvanlar ve kümes hayvanlarıdır. Deniz ürünleri arasında sıklıkla yenilen balık türleri de vardır ama onlar bu sınıflamanın dışında tutulur. Proteinler insan sağlığı ve gelişimi çok önemlidir ki suyun ardından protein içeren en büyük gıda ettir. Hem kırmızı ette hem de beyaz ette oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.

Yaşayan bütün hücrelerin belirli bir miktarda protein içerdiği bir gerçektir. Vücut oluşurken protein mutlaka olmak zorundadır. Oluşan vücudun devamlılığı için de yine protein vazgeçilmez bir unsurdur. Bunun yanı sıra proteinler asit ve baz dengesini düzenleyen önemli bir elemandır.
Uzmanların verdiği bilgilere göre insan günde 70 gram proteine ihtiyaç duyar. yüzde 40 - 50 oranında hayvansal gıda alınırsa yukarıda belirtilen protein miktarı sağlanmış olur. Bir takım bitkisel ürünlerde de protein içerdiği bir gerçektir ancak bunlar gereğinden fazla da alınsalar vücudun duyduğu protein ihtiyacının tamamını gideremezler.

Protein kalitesini belirleyen bazı unsurlar vardır ki en bilindikleri exogen ve aminoasitlerdir. Bunlar bir gıdada ne denli fazla ise katle o kadar yükselir ki exogen ve aminoasitler bitkisel gıdalarda ete göre daha azdır.

ET BİRLEŞİMİ

Et insan vücudu için çok önemli bir besin maddesidir ve bol miktarda B12 vitamini içerir. Bunun yanında bir hayvansal ürün olan süt, yumurta sarısı ve bir çok su ürünü de aynı vitamini içerir.

Et bunun yanında çinko kobalt, magnezyum, fosfor ve demir kaynağı da sayılır. Bu elementler içerisinde özellikle demir, et içerisinde çokça bulunur.

Tüm bunların yanı sıra protein insan bünyesi için önekli bir enerji deposudur. Tüm bunlara bakıldığında etlerde bulunan proteinin insan gelişimi ve sağlığı için çok önemli olduğunu ayrıca diğer ürünleri kullanmak yoluyla protein ihtiyacını kapatamayacağımızı kolaylıkla söyleyebiliriz.