Haber Detay

Helal sertifikalı çorba nedir?

20.12.2013 12:55:08

Helal sertifikalı çorba nedir?

Bir ürünün helal belgesi alabilmesi için içeriğinin İslami açıdan düzenlenmesi gerekmektedir.

Dini açıdan sıkıntının bulunmaması içerikte önemlidir. Kapalı paket olan gıdaların güvenilirliği hep tartışılmaktadır. Gelişen çağda ürünler birden fazla katkı maddesi ile oluşturulmakta bu durum da insanlarda ön yargılara neden olabilmektedir. Çorba da paketlere sığan kış günlerinin enfes içeceğidir. Hazır çorbaların içerisine girecek kurutulmuş sebzeler, et suları, baharatlar ve tüm malzemeler tüketiciler için önemlidir. Özellikle dini vecibelerinin yerine getiren ve helal yiyeceklerle beslenmeyi hedeflemiş insanlar ne yediklerinin garantisini istemektedirler.

Helal sertifikalı hazır çorbalar; lezzet ve vitamin deposudur. İçlerine karıştırılacak olan et suyu; İslami koşullardan elde edilmiş olup, domuz içeriği taşımamaktadır. Kurutulan sebzeler, yoğurt, un, kıyma, su, baharat, yumurta, süt gibi ek malzemelerde tüm bu koşullara uyum sağlamaktadır. Müslüman insanların soğuk kış günlerinde içmeyi arzu ettiği çorbalar evde hazırlanırken vakit kayıplarına yol açabilecektir. Evlerde geçen sürenin azalması ile hazır olan ürünler rağbet görmeye başlamıştır. Helal sertifikalı hazır çorbalar kadın, erkek herkesin kurtarıcısı olmuştur. Yurt dışında kalmakta olan Müslümanlar için de helal sertifikalı mis gibi çorbalarla buluşmak arzu edilen durumdur. Tarhana, yoğurt, domates çorbası içmek isterken içlerinde olabilecek yabancı maddeler insanları huzursuz edebilir. Mühim olan lezzet ile kalitedir. Damak zevkini bozmayacak şekilde olması kadar içeriğine katılacak olan katkı maddeleri de önemlidir. Müslümanların yabancı madde olarak gördüğü her üründen arınmış çorbalar çocuklara ve yetişkinlere sağlık ile şifa getirecektir. Ürünlerde bulunan sertifika helalliğin simgesidir ve bir Müslüman için anlamı büyüktür.

Tüm Müslümanlara ulaşması istenilen çorba ve bütün gıda maddeleri helal sertifikası ile taçlandırılırsa tüketmek daha içten olacak ve güven duygusu artacaktır…