Haber Detay

Helal sertifikalı gıda katkı maddeleri nedir?

18.12.2013 21:28:04

Helal sertifikalı gıda katkı maddeleri nedir?

Gıda katkı maddeleri özet olarak gıdalara ilave edilen maddelerdir.

Bu maddeler tek başlarına bir gıda besin olarak kullanılmazlar. Bu gıda katkı maddeleri, kasıtlı olarak gıdaların içine ilave edilir. Her biri belli bir amaç ile gıdaların içerisinde kullanılır.

Gıda katkı maddeleri, gıdaların üretiminden paketlemesine taşınmasından depolanmasına kadar tüm evrelerinde kullanılırlar. Günümüzde gıda katkı maddeleri hemen her besin ürününde yer almaktadır. Özellikle de raflarda paketlenmiş hazır besinlerde bolca bulunur. Bunların çoğu da gıdaların raf ömrünü uzatma ve paket içerisinde bozulmadan daha uzun süre kalmasını sağlamak için kullanılır. Bazı paketleme maddeleri depolama sırasında ve beklemenin etkisiyle gıdaların içlerine de geçebilmektedir.

İnsanların hazır yiyeceğe daha fazla gereksinim duyması ve kendi besin üretimini azaltmasıyla birlikte gıda katkı maddelerinin kullanım alanları ve miktarı da artış göstermeye başladı. Bu maddelerin kimisi doğal katkı, kimisi ise kimyasal içerikli katkı maddesidir. Yediğimiz içtiğimiz hemen her üründe bulunan bu gıda katkı maddelerinin kimisi sağlığa yararlıyken, kimisi de sağlığa zararlıdır. Peki bizler bu katkı maddelerinin hangilerinin helal hangilerinin ise zararlı ve haram olduğunu nasıl bileceğiz? Kendimizi haramdan ve zarardan nasıl koruyacağız? Bunun en kolay yöntemi ise, günümüzde hemen her besine verilen helal sertifikalı gıda belgesidir.

Eğer aldığınız gıda paketinin üzerinde helal gıda sertifikası yazısı bulunuyorsa, bu hem sizin aldığınız besinin kendisinin, hem de içerisindeki katkıların helal gıda sertifikalı katkı maddeleri olduğunu gösterir. Çünkü eğer o besinin içerisinde yer alan katkı maddeleri helal değil ise, o gıdanın helal gıda sertifikası alması mümkün değildir. Son yıllarda hızla artan helal gıda sertifikalandırılması sayesinde dünyadaki milyonlarca Müslüman, besinlerini daha güvenilir şekilde tüketmiş olmaktadırlar.