Haber Detay

Helal sertifikalı kahve nedir?

19.12.2013 22:43:00

Helal sertifikalı kahve nedir?

Kahve, Müslüman ve Türk toplumu tarafından fazlasıyla sevilen ve tüketilen içeceklerden biridir.

Bir misafirimiz geldiğinde, kendimizi yorgun hissettiğimizde veya kendimizi mükâfatlandırmak istediğimizde bir fincan kahveye başvururuz. Arkadaşlık, dostluk sohbetlerinde de kahve vazgeçilmez içeceklerimizdendir. Günümüzde kahvenin hemen her çeşidine rastlamak mümkün oldu. Kafeinli kahve, şekerli kahve, aromalı kahve, süt tozlu kahve gibi çeşitli kahve türleri tüketimde bulunmakta. Doğal olarak da bu farklılıkları ve çeşitleri ortaya koymak için, kahve içerisine ek gıda maddeleri ve katkı maddeleri koymak kaçınılmaz olmuştur.

Saf kahve, kendi başına insan sağlığına zarar vermediği sürece tüketiminde herhangi bir yasak bulunmayan haram içeceklerden biridir. Ancak yukarıda dile getirdiğimiz gibi, kahvenin içerisine katılan bu maddeler neticesinde bazı kullanıcılarda sağlık açısından yararlı gelmeyebilir. Bu nedenle tüketiciler, bu tür sağlıklarına olumsuz etki bırakan kahveleri tüketmekten kaçınmalıdır. Çünkü bu haramdır.

Bir yiyecek veya içeceğin helal olabilmesi için, sağlığa hiçbir zararının olmaması gerekiyor. Fazla tüketilen kahve, içerisinde fazla derecede kafein bulunduran kahve, insanlarda uyuşukluk, sinir sisteminde sorun ve sarhoşluk etkisi yaratabilir. Bu da aslında hammadde olarak helal olan kahveyi haram kılabilir. Bu nedenle de kahveyi yeteri miktarda ve sağlığa zarar vermeyecek şekilde tüketmeliyiz.

Vücudu zehirleyen, insan sağlığına zarar veren insanın zihnini bulandıran her türlü madde haramdır. Kahvenizde de bu tür maddeler bulunuyorsa ya da kahve içmek sizde bu tür etkiler yaratıyorsa o kahve haramdır. Bu dinen bu şekilde belirtilmiştir. Biz Müslümanlara da bu noktada, helal olan kahvenin tüketilmesinin seçilmesi kuralına uymak düşüyor. Bunu yapmanın en güvenilir yolu ise helal sertifikalı kahve almaktan ve tüketmekten geçiyor. Misafirlerine ikram ettiğiniz kahvenin helal olması, kul hakkının gasp edilmesini de engeller.