Haber Detay

Helal sertifikalı ketçap nedir?

29.11.2013 20:43:17

Helal sertifikalı ketçap nedir?

Mayonez ve ketçap yemeklerin vazgeçilmez soslarındandır.

Özellikle patates kızartması, makarna, tavuk gibi yiyecekler ketçap ve mayonez eşliğinde lezzet kazanır. Ancak bu sosların nasıl hazırlanıp tüketici eline geçtiği de çok önemlidir. bu tür yemeklere lezzet katan destekleyici sosların içeriğinin nasıl hazırlandığı Müslümanlar için oldukça önemlidir. bu nedenle ketçap ve mayonez gibi ürünlerin helal gıda sertifikalı olup olmadığı önem taşımaktadır. Helal gıda sertifikası bulunan ketçap ve mayonez sağlık açısından tedirginlikleri ortadan kaldırmaktadır. Çünkü İslam dininde yediğimiz, içtiğimiz hatta kullandığımız ürünlerin içeriklerini bilerek kullanmak önemli bir ayrıntıdır. Tükettiğimiz ve kullandığımız ürünler İslam dininin emrettiği şartlarda üretilmeli ve kullanılmalıdır.

Helal gıda sertifikalı ketçap ve mayonez

Ketçap ve mayonezin içeriğini sirke oluşturmaktadır. Sirke birçok işlemden geçerek alkol maddesi ile birleştirilebilmektedir. Ancak dinimiz alkolü haram kılmıştır. Bu nedenle sadece alkol tüketmek değil yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklerinde alkole maruz kalıp kalmadığını araştırıp emin olduktan sonra tüketmeliyiz. Aynı zamanda domuz eti de bazı ürünlerde muhtemel kullanılmaktadır. ancak hangi ürünün domuz eti ile üretildiğini biz tüketicilerin bilmesi oldukça zordur. Haramdan kaçınarak helal gıda ile beslenmek isteyenlerin helal sertifikalı ürünlere yönelmesi şarttır. Helal sertifika almış ürünlerin tüketimi ile İslam dinine daha uygun bir şekilde yaşanmış olur.

Helal sertifikalı ketçap ve mayonez tercih ederek ürünlerin güvenilirliğinden emin olarak gönül rahatlığı ile tüketebiliriz. bu tür sosların içeriğinden ziyade hazırlandığı ortamın steril olması, sağlığa uygun şekilde hazırlanması, ambalajlanması da dikkat edilmesi gereken ayrıntılardandır. İşte bu noktada helal gıda sertifikası almaya hak kazanmış ürünler sıkı bir kontrolden geçip onaylandıktan sonra halkın hizmetine sunulmaktadır. İçeriğini bilmek ve temiz hazırlandığından emin olarak tüketmek biz Müslümanlar için bir ayrıcalıktır…