Haber Detay

Helal sertifikalı kırmızı et nedir?

18.12.2013 21:26:43

Helal sertifikalı kırmızı et nedir?

İslamiyet inceliklerle doludur.

Yerde duran taştan havada uçan kuşa kadar her şeyin bir görevi vardır. Allaha inanan ve kulluk eden Müslüman insanlar inanışları gereği doğaya zarar vermekten kaçınmaktadırlar.

Kesim yaşı gelmemiş hayvanı kesmek, işkenceye maruz bırakıp hayvanı öldürmek, kendisi ölmüş hayvanı yemek, domuz eti yemek haramdır ve buna göre koşulları oluşturabilmek için mücadele ederler. Daha çok yurt dışına çıkılmış olunca domuz eti ile karşılaşma ihtimali artmaktadır. Alınacak şarküteri ürünlerinin içeriğinde domuz eti bulunması Müslümanların tercihinde olmayacaktır. Özellikle; salam, sosis, sucuk gibi kahvaltılıklara ulaşırken domuz eti, yağı gibi maddeler karşılaşılabilinmekte, insanlarda tercih etmemektedirler. İçeriğinden emin olunan kırmızı et grubu ise helal belgeli olmalıdır.

Helal belgeli kırmızı et evlerde bir şekilde yer edecektir. Köftelik kıyma, kızartmalık et, salam, sosis, sucuk, kavurma muhakkak İslami açıdan uygun kırmızı etlerden yapılmalıdır. Pilav yanına kavrulacak kırmızı et Müslümanlarca uygun görülmüş şekilde kesilmeli ve saklama koşulları da buna göre olmalıdır. Et evlerin en temel gıdasıdır. Özellikle çocuklu aileler proteinden zengin bu gıda maddesine daha çok yönelmektedir.
Helal belgeli ürünler Müslüman halka ulaştıkça insanlar rahat tüketerek huzursuz olmamaktadırlar. Çünkü helal ile haram arasında bazen ince bir çizgi vardır. Net olarak domuz eti haramdır ancak, haram olmayan kurbanın da Allah yolunda kesilmesi, uygun şekilde bayıltılması temizlik koşullarına dikkat edilmesi ince çizgi kısmında kalacaktır. Burada netleştirecek olan helal belgesinin bulunuyor olmasıdır.

Helal belgeli kırmızı etler tüketilirken de dikkatli olunmalıdır. Bakteri üremeye yatkın bir besin maddesi olduğu için uzun süre yenilmeyecek olan etler derin dondurucuya konularak muhafaza edilmelidir. Her koşul olumlu ilerlemiş ise kırmızı et insana sağlık-sıhhat getirecektir…