Haber Detay

Helal sertifikalı yoğurt nedir?

11.11.2013 18:56:41

Helal sertifikalı yoğurt nedir?

Türkiye dünyanın en çok yoğurt tüketen ülkesidir.

Türkiye’de her yıl kişi başında düşen yoğurt tüketim miktarı 30 kilodur. Bu gerçekten de ciddi bir rakamdır. Türkiye’de çok sayıda yoğurt firmaları bulunmaktadır. Yetişkinler için yemeklerin vazgeçilmezi olan yoğurt, çocuklar için de meyveli türleriyle fazlaca tüketilmektedir. Peki, hem kendimizin hem de ailemizin ve çocuklarımızın bu denli çok tükettiği paket hazır yoğurtlar, gerçekten de sağlıklı mı? Helaller mi? Dinimize uygun şekilde mi üretiliyorlar yoksa içeriği itibari ile tehlikeli midirler?

Piyasadaki paket halde satılan hazır yoğurtların üretim ve son kullanma tarihleri arasındaki fark oldukça büyüktür. Yoğurtların bu kadar uzun süre bozulmadan, küflenmeden muhafaza edilmesi mümkün değildir. Bunu sağlamanın yolu da katkı maddelerinden geçiyor. Öncelikle yoğurdun daha katı, kalıp gibi kalması, şekil alması ve uzun süre bozulmaması için kullanılan madde jelâtin. Bu madde sığır ya da domuzlardan üretiliyor. Türkiye’de jelâtin üretilmediğinden ülkemizde bu madde dışarıdan ithal ediliyor. Acaba bize gelen jelâtinlerde de domuzdan üretilen maddeler var mı? Jelâtinin yer aldığı yoğurtlara helal yoğurt sertifikası verilmediğini biliyor muydunuz? Ve üstelik ülkemizdeki her 10 markanın 8’i jelâtin kullanıyor.

Helal belgesi alabilmek her ürüne nasip olmaz. Kendisiyle, içeriğindeki katkı maddeleriyle, üretim koşullarıyla tamamen helal olması gerekiyor. Ülkemizdeki pek çok yoğurt markası da bu nedenle helal yoğurt sertifikası alamıyor.

Türkiye’de yıllık 11 milyon süt üretiliyor bunun 3/1’i ise yoğurt olarak işletiliyor. Aldığımız yoğurdun boğazımızdan helal bir lokma olarak girmesi için helal sertifikalı yoğurt belgesi alan yoğurtların tercih edilmesine özen göstererek hem sağlığa zararlı olan katkı maddelerinden arınmış hem de güvenilir şekilde beslenmiş oluruz. Helal besin tüketmek her Müslümanın en doğal hakkıdır.